مزایای استفاده از چراغ خطی در معماری داخلی

مزایای استفاده از چراغ خطی در معماری داخلی

چراغ‌ های خطی یکی از جدیدترین لوازمی هستند که امروزه در نورپردازی ساختمان‌ ها استفاده می‌ شوند. این چراغ‌ ها دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام مزایایی را به همراه دارند. آشنایی با مزایای هر کدام از انواع چراغ‌ های خطی کمک بسیار خوبی برای طراحان داخلی است، زیرا با توجه به کاربرد و مزایای هر کدام از این چراغ‌ ها، می‌ توان یکی از آنها را برای استفاده برگزید. از این رو به دلیل اهمیتی که چراغ‌ های خطی در طراحی داخلی دارند، در این مقاله از سایت توسعه افراز هوراد به بیان مزایای استفاده از چراغ خطی در معماری داخلی پرداخته‌ ایم، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

چراغ خطی چیست؟

چراغ خطی چیست؟

چراغ‌ های خطی که به صورت ال ای دی هستند، در عین ظاهر زیبا و مدرن، راهکار مناسبی برای تامین نور محیط نیز محسوب می‌ شوند. چراغ‌ های خطی در ابعاد گوناگونی تولید می‌ شوند و به همین دلیل نیاز است با توجه به ابعاد محیط مد نظر، چراغ خطی مناسب انتخاب شود. این چراغ‌ ها به دلیل ظاهر مدرنی که دارند می‌ توانند یکی از المان‌ های دکوراتیو در محیط نیز محسوب شوند. خوب است بدانید که چراغ های خطی‌ که امروزه تولید می‌ شوند، از نظر مصرف انرژی بهینه بوده و برای صرفه‌ جویی در مصرف برق بسیار مناسب هستند. این ویژگی در نورپردازی واحدهای اداری اهمیت پیدا می‌ کند زیرا در چنین مکان‌ هایی نمی‌ توان به دلیل کمتر کردن مصرف برق، از نورپردازی محدودی استفاده کرد و به همین دلیل نیاز است از یک نورپردازی مناسب برای صرفه‌ جویی در مصرف برق استفاده کرد.

چراغ خطی به طور کل به سه دسته چراغ‌ های خطی روکار، چراغ‌ های خطی توکار و چراغ‌ های خطی آویز تقسیم می‌ شوند که در ادامه با مزایای هر کدام از این چراغ خطی‌ ها به صورت جداگانه آشنا خواهید شد.

استفاده از چراغ خطی در معماری و طراحی داخلی

مزایای استفاده از چراغ خطی روکار

چراغ‌ های خطی روکار دارای تنوع بالایی از نظر رنگ و ابعاد و شکل هستند و به همین دلیل حق انتخاب بالایی را برای مشتری به وجود می‌ آورند. همچنین این دسته از چراغ‌ ها به دلیل ظاهر مدرنی که دارند، زیبایی خاصی را برای محیط ساختمان به ارمغان می‌ آورند. از این رو می‌ توان از چراغ‌ های روکار در اکثر محیط‌ ها استفاده کرد. به جز مبحث تنوع، این دسته از چراغ‌ ها دارای نصب راحتی نیز هستند و بدون نیاز به تخریب ساختمان، در هر قسمتی می‌ توانند نصب شوند. از دیگر ویژگی‌ های چراغ خطی روکار بازده نوری بالا در عین تولید حرارت کم است و به همین دلیل روشنایی خوبی را بدون مشکل گرما برای محیط به وجود می‌ آورد. چراغ خطی‌های روکار دارای دوام بالایی نیز هستند. به طور کل از چراغ خطی‌ های روکار در نورپردازی مراکز پزشکی و بیمارستان‌ ها، بوتیک‌ ها و کافی شاپ‌ ها و ساختمان‌ های اداری و تجاری استفاده می‌ شود.

مزایای استفاده از چراغ خطی روکار

مزایای استفاده از چراغ خطی توکار

این دسته از چراغ های خطی‌ نیز مانند چراغ خطی‌ روکار، نور محیط را به خوبی کنترل می‌ کنند و نورپردازی منحصر به فردی را به وجود می‌ آورند. همچنین در عین نورپردازی مناسب، حرارت کمی را نیز به وجود می‌ آورند و موجب گرم کردن محیط نمی‌ شود. از طرف دیگر به دلیل مدل چراغ‌ های توکار، نظم و ترتیب خوبی به محیط داده می‌ شود و محیطی که در آن از این چراغ‌ ها استفاده شده است، منظم‌ تر دیده می‌ شود. به همین دلیل چراغ خطی‌ های توکار برای استفاده در محیط‌ های اداری بسیار مناسب هستند. از دیگر مزایای چراغ‌ های توکار انعطاف‌ پذیری بالای آنها در نصب است؛ به طوری که در بخش‌ های مختلفی از ساختمان از جمله دیوار آشپزخانه، کف راهروها، داخل سقف، دور آینه‌ های روشویی و … می‌ توان از آنها استفاده کرد. به دلیل همین ویژگی چراغ‌ های توکار برای نصب در جزیی‌ ترین بخش‌ ها مناسب تلقی می‌ شوند.

مزایای استفاده از چراغ خطی توکار

مزایای استفاده از چراغ خطی آویز

یکی از بهترین ویژگی‌ هایی که چراغ خطی آویز به همراه دارد، قابلیت نصب در مکان دیگری است به طوری که با نقل مکان می‌ توانید این چراغ‌ ها را نیز جدا کرده و با خود به ساختمان جدید ببرید و در آن جا نصب کنید. به این طریق نیازی به پرداخت هزینه مجدد برای خرید چراغ و نصب دوباره وجود ندارد. این ویژگی موجب می‌ شود چراغ خطی‌ های آویز قابلیت نصب آسان نیز داشته باشند؛ به طوری که برای نصب این دسته از چراغ‌ ها نیازی به پیش آماده سازی نبوده و به راحتی می‌ توان در هر محلی که نیاز است، آنها را نصب کرد.

برخلاف چراغ خطی‌ های توکار، چرا خطی آویز بر نمای ساختمان نیز تاثیر می‌ گذارد و به دلیل ظاهر مدرن و زیبایی که دارد، شکلی منحصر به فرد را برای ساختمان به وجود می‌آورد. به همین دلیل در کنار نورپردازی، با استفاده از این چراغ‌ ها می‌ توان به دکور محیط نیز پرداخت. از این رو از چراغ خطی‌ های آویز بیشتر در محیط‌ هایی چون کافه‌ ها و فروشگاه‌ ها و یا در آشپزخانه منزل استفاده می‌ شود تا به تزئین محیط بپردازد. همچنین چراغ‌ های خطی دارای تنوع در ابعاد و شکل و رنگ نیز هستند و به همین دلیل می‌ توان با توجه به نوع ساختمان و طراحی انجام شده برای آن، چراغی مناسب را برگزید.

یکی دیگر از ویژگی‌ های خوب چرا خطی‌ های آویز، امکان تغییر ارتفاع این چراغ‌ هاست به طوری که می‌ توان با توجه به ارتفاع ساختمان آنها را تنظیم کرد و موجب نورپردازی خوب و مناسب شد. این ویژگی برای ساختمان‌ هایی با ارتفاع‌ زیاد مناسب است، زیرا به طور معمول در چنین ساختمان‌ هایی نورپردازی سخت و مشکل است.

مزایای استفاده از چراغ خطی آویز

تماس با کارشناسان توسعه افراز هوراد :
02122057583
02126204203

سخن پایانی

چراغ‌ های خطی از جدیدترین مواردی است که در نورپردازی ساختمان‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به دلیل ظاهر مدرن و زیبایی که دارند، موجب بهتر دیده شدن ساختمان می‌ شوند. همچنین این چراغ‌ ها مشکل مصرف بی‌ رویه برق را نیز حل کرده و باعث صرفه‌ جویی در مصرف برق می شوند.

در این مقاله سعی بر آن شد که اطلاعاتی در رابطه با مزایای استفاده از چراغ خطی در معماری داخلی داده شود تا در زمینه نورپردازی برای ساختمان‌ ها، راهنمای مفیدی برای شما تلقی شود. گفتنی است در رابطه با استفاده از چراغ‌ های خطی در نورپردازی باید به اصول مناسب توجه کرد و با توجه به نیاز هر ساختمان یکی از انواع چراغ خطی‌ را برگزید تا بتوان بهترین نورپردازی ممکن را برای ساختمان به وجود آورد.