نورپردازی ستون نمای ساختمان

نورپردازی ستون نمای ساختمان

امروزه نورپردازی نمای ساختمان از ارکان مهم در زیبایی نما به حساب می آید. نورپردازی نمای ساختمان علاوه بر زیبایی که برای نمای ساختمان فراهم می کند، باعث تامین روشنایی می شود.

در قدیم فقط ساختمان های بزرگ و اداری را نورپردازی می کردند اما امروزه تمامی ساختمان ها از جمله ساختمان های مسکونی، تجاری و غیره نورپردازی می شوند. در این مقاله سعی داریم درباره نورپردازی ستون های نما صحبت کنیم اما ابتدا بهتر است که اطلاعات خود را در زمینه نورپردازی نما تقویت کنیم.

 

نورپردازی نما با چه منابع نوری انجام می شود؟

نورپردازی نما با چه منابع نوری انجام می شود؟

 

1-ریسه های LED:

با استفاده از ریسه های LED شما می توانید طرح های خطی روی نما ایجاد بکنید. ریسه های LED با سیستم 220 ولت یا 12 ولت مورد استفاده قرار می گیرند اما سیستم 12 ولت نسبت به سیستم 220 ولت مزایایی دارد یکی اینکه طول عمر بیشتری نسبت به سیستم 12 ولت دارد و به دلیل اینکه تعویض منابع نوری در نما کمی مشکل است بهتر است سیستم 12 ولت استفاده شود.

همچنین نور یکدست تری دارد.ریسه های LED رنگ نور های مختلفی دارد و شما می توانید هر رنگ نوری را که بخواهید در نما اجرا کنید. همچنین شما می توانید به صورت RGB کار کنید و رنگ نور ریسه های LED را با استفاده از ریموت کنترل تنظیم کنید. ریسه ها IP دار می باشند و ضد آب و ضد رطوبت می باشند.

 

نورپردازی نمای ساختمان

 

2-جت لایت:

جت لایت یک منبع نوری با قابلیت پرتاب نور می باشد که گزینه بسیار مناسبی برای ساختمان های بلند می باشد. جت لایت ها نیز ip دار می باشند و در مقابل رطوبت و باران مقاوم می باشند.

 

3-وال واشر:

وال واشر منبع نوری است که در حقیقت از کنار هم قرار گرفتن تعدادی لامپ تشکیل شده است. وال واشر همانند ریسه های LED هم به صورت تک رنگ (سفید) و RGB و هم به صورت RGBW موجود هستند. RGBW در واقع تمام طیف های نوری را دارا می باشند و شما هر وقت بخواهید می توانید آن را سفید یا رنگ های دیگر در بیاورید. وال واشر ها قابلیت تنظیم زاویه نیز دارند. مصرف انرژی وال واشر ها به دلیل اینکه از تعدادی LED ساخته شده بسیار کم است و همچنین نسبت به سایر منابع نورپردازی هزینه ی کمتری دارد.

 

نورپردازی نمای ساختمان

 

اصول نورپردازی نما

در نورپردازی نما چندین نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه ویژه ای کرد:

 

  1. منابع نوری هم نور مورد نیاز را فراهم آورند و هم پرتاب نور کافی داشته باشند تا نما را زیبا و نورانی نشان دهند.
  2. مصرف انرژی پایینی داشته باشند. با استفاده از دو نکته زیر می توان مصرف انرژی را کاهش داد.
  3. استفاده از سیستم 12 ولت به جای سیستم 220 ولت که مصرف انرژی پایین تری دارد.
  4. نورپردازی مکان های مهم نما: شما می توانید با استفاده از یک طرح درست و زیبا مکان های مهم نما را نورپردازی کنید که هم باعث کاهش مصرف انرژی و هم هزینه می شود.
  5. نکته دیگری که خیلی مهم است شدت نور و رنگ نور است که باید متناسب با نما انتخاب شود. در بعضی از نقاط نما باید شدت نور بیشتر باشد و در بعضی نقاط کمتر.همچنین رنگ نور در نما باید به درستی انتخاب شود تا زیبایی بصری را برای ما ایجاد کند.

 

نورپردازی ستون نما

در نما های کلاسیک برای نورپردازی ستون های نما معمولا از جت لایت استفاده می شود. بستگی به طول ستون نوع جت لایتی که مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت است اگر ستون بلند باشد باید جت لایتی مورد استفاده قرار بگیرد که پرتاب نور خوبی داشته باشد و اگر ستون کوتاه بود جت لایت با توان کمتر مد نظر است.

به این نوع نورپردازی که ستون در نما متمایز است و نورپردازی با شدت نور خوبی روی آن انجام می شود نورپردازی تاکیدی می گویند. در نورپردازی ستون ها نورپردازی باید به گونه ای انجام شود که منابع نوری دیده نشوند.

 

هزینه نورپردازی نما

هزینه نورپردازی نما

هزینه نورپردازی نما به المان های مختلفی بستگی دارد بعضی از آن ها عبارتند از:

  • مساحت نما
  • مکان ساختمان: ممکن است محل پروژه در محل سرد و یا بادخیز
  • منابع نورپردازی که مورد استفاده قرار می گیرد
  • نوع نورپردازی با توجه به طرح

 

سخن آخر

امروزه شرکت های زیادی در حوزه ی نما مشغول به فعالیت هستند. ما باید به این اطمینان برسید شرکتی که انتخاب می کنید از بهترین منابع نوری با بهترین کیفیت و همچنین از بهترین متخصصان در زمینه نورپردازی نما استفاده می کنند. شما می توانید برای مشورت و اطلاعات بیشتر با متخصصین ما در سایت توسعه افراز هوراد در تماس باشید.

 

سوالات متداول

 

آیا شرکت توسعه افراز هوراد علاوه بر اجرا، طراحی را نیز انجام می دهد؟

بله شرکت توسعه افراز هوراد علاوه بر اجرا قابلیت طراحی نورپردازی نما را انجام می دهد.

نورپردازی نما با استفاده از چه منابع نوری انجام می شود؟

ریسه های LED-وال واشر-جت لایت-SMD پیکسل و …

هدف از نورپردازی نمای ساختمان؟

نورپردازی ساختمان علاوه بر روشنایی باعث زیبا تر شدن ساختمان در شب می شود.

قیمت نورپردازی نما؟

به عوامل مختلفی بستگی دارد و شما می توانید با متخصصین ما در سایت توسعه افراز در ارتباط باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نورپردازی چکار کنیم؟

به سایت توسعه افراز مراجعه کنید و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.