نورپردازی ستون نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان

امروزه با توجه به سرعت بالای تکنولوژی در عرصه نورپردازی و تولید چراغ هایی با طول عمر بسیار بالا و امکان تولید نورهای خطی و پرتابی با زوایای دلخواه، باعث شده موضوعی به نام بعد دوم معماری نما مطرح گردد که همان نورپردازی در شب می باشد، و از این طریق جهت نمود زیبایی های پنهان و نورپردازی موردی منطبق بر المان های نما براساس معماری منظر، نوع کاربری و موقعیت جغرافیایی استفاده می شود که می تواند به زیباترین شکل ممکن ارتباط بصری ناظر و نما را میسر سازد.
شرکت توسعه افراز هوراد در راستای ارائه خدمات نورپردازی یک تیم حرفه ای را با تکیه بر دانش فنی، انجام طراحی مناسب، استفاده از محصولات کمپانی های معتبر و بکار گیری گروه اجرایی متخصص، در جهت طراحی و اجرای پروژه های نورپردازی نمای کشور گرد هم آورده است.

متریال مورد استفاده در نورپردازی نما رابطه مستقیم با نوع مصالح مورد استفاده در نما دارد. در ساختمان های با نمای کلاسیک و رومی استفاده از چراغ های پرتابی مشابه جت لایت و وال واشر، بهترین گزینه برای نمایان ساختن المان های نما می باشند و استفاده از چراغ های خطی هوشمند (SMD Pixel) در نماهای مدرن شامل نمای شیشه ای (Frame less و Face cap)، سرامیک یا کامپوزیت مناسب تر می باشد.

 

وال واشر :
از برند Bridgelux با بدنه آلومینیومی و دیفیوزر ضد بخار و IP65

نورپردازی هوشمند نما :
از برند sanan و با استفاده از LED Pixel

جت لایت :
از برند Cree با بدنه آلومینیوم و لنز شیشه ای ضد بخار و IP65

چراغ خطی نما:
از برند  Hondel Lightingبا بدنه آلومینیومی و ماژول SMD از برند  Cree و ترانس Edison و IP65

اهمیت نورپردازی نما

نورپردازی یکی از بخش‌های مهم در ساختمان است که در سالهای اخیر وارد بعد دیگری گردیده و تبدیل به یکی از مهمترین المان‌های نماسازی شده است. نورپردازی نمای ساختمان پوئن مثبتی برای درخشیدن ساختمان در دل تاریکی است و کاری‌‌‌ می‌کند که علاوه بر روشن بودن فضا جلوه بصری جذابی به محیط القا نماید. شما‌‌‌ می‌توانید با استفاده از یک نمای خوب زیبایی و جلوه گری ساختمان خود را بیشتر نمایید این کار به خصوص برای ساختمان‌های تجاری و فروشگاهی که شب‌ها نیز فعالیت‌‌‌ می‌کنند‌‌‌ می‌تواند یک گزینه برای تبلیغات و جذب مشتری بیشتر باشد. هر چه فضایی که شما دارید بیشتر به چشم بیاید به طبع افراد بیشتری نیز از آن بازدید خواهند نمود.

اما نورپردازی نما یک کار اصولی است و لازم است که این نورپردازی با برنامه و هدفمند انجام گردد به خصوص در محیط‌هایی همچون ساختمان‌های مسکونی که روشنایی بخشی تفکیک ناپذیر از کاربردی بودن آن در طول شب است. برای شناخت اصول نورپردازی لازم است یک مطالعه جامع درباره ساختمان داشته بایم.

مهم ترین اهداف نورپردازی نما

مهمترین اهداف نورپردازی نما شامل موارد زیر‌‌‌ می‌شود:

 • ایجاد جلوه بصری جذاب در شهرها
 • افزایش اعتبار و ارزش ساختمان
 • بازنمایی و تاکید بر جلوه‌های معماری
 • جلب توجه مشتری و جذب گردشگران
 • استفاده به عنوان یک المان تبلیغاتی
 • معرفی ساختمان‌های تجاری و فروشگاهی

مراحل انجام نورپردازی

1. هدف گذاری پروژه قبل از اجرای نورپردازی

پیش از هر کاری باید آن را هدف گذاری نمایید، به خصوص کارهایی که قرار است برای آن هزینه کنید. اجرای نورپردازی نیز یکی از آنهاست شما باید هدف اصلیتان را مشخص کنید مثلا اینکه شما از این نورپردازی نما صرفا قصد زیباسازی دارید یا قصد جذب نگاه تماشاچیان و ساکنین را. این هدف در نوع اجرای نورپردازی شما تفاوت ایجاد خواهد کرد. پس قبل از اجرای نورپردازی نمای ساختمان مسکونی خود مشخص کنید هدف اصلیتان از اجرای آن چیست.

2. انتخاب سبک نورپردازی

پس از مشخص شدن هدف سبک نورپردازی باید مشخص گردد. اینکه‌‌‌ می‌خواهید یک جلوه مدرن داشته باشید یا یک جلوه سنتی نیز در نوع اجرای شما تفاوت ایجاد خواهد کرد زیرا نوع چراغ‌ها بر اساس سبک و مدل نورپردازی متفاوت خواهد بود. این سبک اغلب بر اساس هدف نورپردازی‌‌‌ می‌تواند مشخص شود و بهتر است حتما زیر نظر یک متخصص آن را انتخاب نمایید.

3. انتخاب‌‌‌ روش و ماهیت نور پردازی 

نورپردازی‌ها روش‌های مختلفی دارند که باعث ایجاد خلق و خوی متفاوت در نورپردازی‌‌‌ می‌شوند به خصوص در نورپردازی نما. لازم است شما با توجه به ماهیت ساختمان خود روشی را پیاده نمایید که ماهیت نهایی مورد نظرتان اجرا گردد. نورپردازی‌های ماهیت‌های مختلفی دارد که به کمک روش‌های مختلف به نوعی به آنها شخصیت‌‌‌ می‌دهد و شامل موارد زیر‌‌‌ می‌شود.

اجرای نورپردازی نمای ساختمان مسکونی در توسعه افراز هوراد 

شرکت توسعه افرازهوراد‌ با بیش از 9 سال سابقه فعالیت در طراحی و اجرای انواع نوپردازی نمای ساختمان‌های تجاری و مسکونی یکی از شرکت‌های پیشرو در ارائه خدمات نورپردازی، سقف‌های کشسان و چراغ‌های خطی است. این شرکت بیش از 300 پروژه نورپردازی موفق را اجرا نموده که رضایت مشتریان را هموراه به همراه داشته است. اصول کار توسعه افراز بر استفاده از روش‌های حرفه‌‌ای و تیم مجرب برای اجرای نورپردازی است شما نیز اگر به دنبال اجرای نورپردازی نما در ساختمان خود هستید‌‌‌ می‌توانید برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید. علاوه بر آن برای اطلاع از قیمت چراغ خطی، چراغ خطی رینگی و سایر محصولات از وب سایت ما بازدید نمایید.

معیارهای نورپردازی نمای ساختمان

امروزه نورپردازی نمای ساختمان از ارکان مهم در زیبایی نما به حساب می آید. نورپردازی نمای ساختمان علاوه بر زیبایی که برای نمای ساختمان فراهم می
کند، باعث تامین روشنایی می شود.

در قدیم فقط ساختمان های بزرگ و اداری را نورپردازی می کردند اما امروزه تمامی ساختمان ها از جمله ساختمان های مسکونی، تجاری و غیره نورپردازی می شوند. در این مقاله سعی داریم درباره نورپردازی نما صحبت کنیم اما ابتدا بهتر است که اطلاعات خود را در زمینه نورپردازی نما تقویت کنیم.

نورپردازی نما با چه منابع نوری انجام می شود؟

نورپردازی نما با چه منابع نوری انجام می شود؟

1-ریسه‌های LED:

با استفاده از ریسه‌های LED شما می توانید طرح‌های خطی روی نما ایجاد بکنید. ریسه‌های LED با سیستم 220 ولت یا 12 ولت مورد استفاده قرار می گیرند اما سیستم 12 ولت نسبت به سیستم 220 ولت مزایایی دارد یکی اینکه طول عمر بیشتری نسبت به سیستم 12 ولت دارد و به دلیل اینکه تعویض منابع نوری در نما کمی مشکل است بهتر است سیستم 12 ولت استفاده شود.

همچنین نور یکدست تری دارد. ریسه های LED رنگ نور های مختلفی دارد و شما می توانید هر رنگ نوری را که بخواهید در نما اجرا کنید. همچنین شما می‌توانید به صورت RGB کار کنید و رنگ نور ریسه های LED را با استفاده از ریموت کنترل تنظیم کنید. ریسه‌ها IP دار می باشند و ضد آب و ضد رطوبت می‌باشند.

 

نورپردازی نمای ساختمان

2-جت لایت:

جت لایت یک منبع نوری با قابلیت پرتاب نور می باشد که گزینه بسیار مناسبی برای ساختمان‌های بلند می باشد. جت لایت ها نیز ip دار می باشند و در مقابل رطوبت و باران مقاوم می باشند.

3-وال واشر:

وال واشر منبع نوری است که در حقیقت از کنار هم قرار گرفتن تعدادی لامپ تشکیل شده است. وال واشر همانند ریسه‌های LED هم به صورت تک رنگ (سفید) و RGB و هم به صورت RGBW موجود هستند. RGBW در واقع تمام طیف‌های نوری را دارا می باشند و شما هر وقت بخواهید می توانید آن را سفید یا رنگ های دیگر در بیاورید. وال واشر‌ها قابلیت تنظیم زاویه نیز دارند. مصرف انرژی وال واشر ها به دلیل اینکه از تعدادی LED ساخته شده بسیار کم است و همچنین نسبت به سایر منابع نورپردازی هزینه ی کمتری دارد.

 

نورپردازی نمای ساختمان

اصول نورپردازی نما

نورپردازی نما ساختمان یکی از مهمترین عواملی است که به شکل قابل توجهی تأثیرگذار بر زیبایی و جذابیت ساختمان می‌باشد. در این بخش به باید ها و نباید های نورپردازی نما می پردازیم:

 1. منابع نوری هم نور مورد نیاز را فراهم آورند و هم پرتاب نور کافی داشته باشند تا نما را زیبا و نورانی نشان دهند.
 2. مصرف انرژی پایینی داشته باشند. با استفاده از دو نکته زیر می توان مصرف انرژی را کاهش داد.
 3. استفاده از سیستم 12 ولت به جای سیستم 220 ولت که مصرف انرژی پایین تری دارد.
 4. در نورپردازی نما ساختمان، محل قرارگیری نورها بسیار مهم است. باید نورها در محل‌هایی قرار داده شوند که باعث ظهور ویژگی‌های ساختمان شوند و همچنین با ایجاد سایه‌ها و تنظیمات مناسب، تأثیر بصری جذابی برای نما ایجاد کنند.
 5. شدت نور و رنگ نور باید متناسب با نما انتخاب شود. در بعضی از نقاط نما باید شدت نور بیشتر باشد و در بعضی نقاط کمتر. همچنین رنگ نور در نما باید به درستی انتخاب شود تا زیبایی بصری را برای ما ایجاد کند.
 6. رنگ نورها نیز باید با توجه به کاربرد ساختمان و جنس ساختمان تعیین شود. معمولاً در نماهای سفید و روشن، نور سفید استفاده می‌شود و در نماهای تیره، رنگ گرم‌تری مانند زرد و نارنجی برای ایجاد تعادل رنگی استفاده می‌شود.

نورپردازی ستون نما

در نما‌های کلاسیک برای نورپردازی ستون های نما معمولا از جت لایت استفاده می شود. بستگی به طول ستون نوع جت لایتی که مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت است اگر ستون بلند باشد باید جت لایتی مورد استفاده قرار بگیرد که پرتاب نور خوبی داشته باشد و اگر ستون کوتاه بود جت لایت با توان کمتر مد نظر است.

به این نوع نورپردازی که ستون در نما متمایز است و نورپردازی با شدت نور خوبی روی آن انجام می شود نورپردازی تاکیدی می گویند. در نورپردازی ستون‌ها نورپردازی باید به گونه ای انجام شود که منابع نوری دیده نشوند.

 

هزینه نورپردازی نما

هزینه نورپردازی نما

هزینه نورپردازی نما به المان‌های مختلفی بستگی دارد بعضی از آن ها عبارتند از:

 • مساحت نما
 • مکان ساختمان: ممکن است محل پروژه در محل سرد و یا بادخیز
 • منابع نورپردازی که مورد استفاده قرار می گیرد
 • نوع نورپردازی با توجه به طرح

 

گالری تصاویر

شماره تماس : 02122057583
02126204203

سخن آخر

امروزه شرکت های زیادی در حوزه نما مشغول به فعالیت هستند. ما باید به این اطمینان برسید شرکتی که انتخاب می کنید از بهترین منابع نوری با بهترین کیفیت و همچنین از بهترین متخصصان در زمینه نورپردازی نما استفاده می کنند. شما می توانید برای مشورت و اطلاعات بیشتر با متخصصین ما در سایت توسعه افراز هوراد در تماس باشید.

رنگ آبی و سفید به دلیل تناسب با اکثر رنگ ها و هارمونی زیبایی که ایجاد می کند، کاربرد گسترده تری دارند.

در نورپردازی نمای ساختمان میتوان از سبک های متعددی مانند نورپردازی خشن، نورپردازی یکدست، نورپردازی از داخل و خارج و نورپردازی تاکیدی یا منطقه ای استفاده نمود.

تنوع بیش از حد در نورپردازی و استفاده از چراغ های خورشیدی را میتوان رایج ترین اشتباهات درنورپردازی نما دانست که نباید انجام دهید.

4.6/5 - (7 امتیاز)