چراغ خطی آویز

نکات مهم در انتخاب چراغ های خطی آویز

در حالیکه دنیای نورپردازی به لطف پیشرفت تکنولوژی دچار تحول زیادی شده است، فناوری ال ای دی اجازه می دهد تا توانایی تولید تجهیزات نورپردازی با نوردهی بالا، حجم کم و مصرف پایین را داشته باشیم. چراغ خطی یکی از جدیدترین محصولات مورد استفاده برای نورپردازی است که با استقبال خوبی در بازار مواجه شده است. امکان استفاده از چراغ خطی در کنار سایر متریال جذاب طراحی دکوراسیون داخلی مانند سقف کشسان باعث می شود تا ظاهر فضای مورد نظر ما بسیار زیبا و جذاب باشد. یکی از انواع جدیدتر چراغ خطی را با نام چراغ خطی آویز می شناسند. در ادامه این مطلب از سایت توسعه افراز هوراد توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه خواهیم داد و نکات مهم در انتخاب چراغ خطی آویز را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

آشنایی با چراغ خطی آویز

چراغ خطی آویز

چراغ های خطی آویز یکی از انواع جدیدتر چراغ خطی هستند و شباهت بخش های مختلف آنها به چراغ خطی معمولی (روکار و توکار) زیاد است. تنها تفاوت آن ها روند نصب این محصولات است که از سقف محیط مورد نظرتان آویزان خواهند شد و در نتیجه برای نصب نیازی به تخریب وجود نخواهد داشت. از همین رو در مکان هایی که امکان تخریب سقف برای استفاده کنندگان وجود ندارد این محصولات گزینه های بسیار مناسبی خواهند بود. ظاهر این نمونه از لامپ خطی به دلیل آن که قاب بیرونی آن قابل مشاهده است در بیشتر موارد به شکلی طراحی شده است که بتواند ظاهری زیبا و جذاب به محیط مورد نظرتان ببخشد. اما در این میان پارامترهای مهمی مانند داشتن انتخاب صحیح و نصب اصولی روی جلوه نهایی کار تاثیر زیادی می گذارند.

 

چراغ خطی آویز در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

داشتن شار نوری مناسب باعث شده تا چراغ خطی آویز گزینه خوبی برای نورپردازی محوطه به شمار رود. به خصوص در شرایطی که سقف محیط بسیار بالاست، استفاده از این چراغ ها کمک می کند تا ارتفاع قرار گرفتن تجهیزات نورپردازی خود را به قدری تنظیم کنید. در مکان هایی با ارتفاع سقف بالا شاهد آن خواهیم بود که اگر هر وسیله نورپردازی مانند لامپ در ارتفاع بالا قرار بگیرد، نمی تواند روند روشن ساختن محیط را به خوبی برای ما انجام دهد. اما به کار گرفتن چراغ خطی آویز باعث می شود تا تجهیزات نورپردازی در ارتفاع پایین تری از سقف قرار بگیرند. در نتیجه شار نوری بهتر در محیط پخش خواهد شد و از طرفی زیبایی محیط دوچندان می شود.

 

مزایای استفاده از چراغ خطی آویز

چراغ خطی آویز

در ادامه این بخش مزایایی که نصب و استفاده از چراغ خطی در اختیار شما قرار می دهد را با هم بررسی خواهیم کرد.

 • استفاده از تکنولوژی ال ای دی برای تولید این محصولات باعث شده تا مصرف انرژی کم و بازده نوری زیادی داشته باشند. در ضمن میزان تلفات تولید آنها در زمان کار بسیار پایین است و در نتیجه حداکثر انرژی الکتریکی استفاده شده به نور تبدیل می شود.
 • حرارت تولید این محصولات نسبت به سایر نمونه های تجهیزات روشنایی بسیار پایینتر است.
 • تنوع بالای آنها از نظر ظاهر (رنگ قاب یا بدنه) باعث می شود تا مشتریان بتوانند برای خرید سراغ محصولی متناسب با نیاز خود بروند.
 • تنوع بالای آنها از نظر رنگ نور نیز باعث می شود تا نمونه های متفاوتی از این چراغ خطی در اختیار شما باشد.
 • قابلیت نصب سریع و راحت آنها باعث می شود تا نیز به زمان کمتر و حداقل تخریب را داشته باشید.
 • سازگاری با سبک های مختلف طراحی دکوراسیون داخلی
 • ظاهری زیبا و شیک که به زیباتر شدن محیط مورد نظرتان کمک خواهد کرد.

 

انواع چراغ خطی آویز را بهتر بشناسید

نمونه های مختلف چراغ خطی آویز موجود در بازار را بر اساس پارامترهای مختلفی دسته بندی می کنند که در ادامه مهمترین این موارد را با هم بررسی خواهیم کرد.

●      انواع چراغ خطی بر اساس نور رنگ

معمولاً انواع چراغ های خطی آویز را با رنگ نوری متفاوتی وارد بازار می کنند که هر کدام از آنها در شرایط خاصی کاربرد دارد. در این دسته بندی ها لامپ های خطی آویز دارای نور مایل به زرد یا نور گرم باعث صمیمی تر به نظر رسیدن فضا خواهند شد. چراغ های خطی دارای رنگ نوری مایل به سفید نیز باعث منظم و تمیز به نظر رسیدن فضا می شوند.

●      انواع چراغ خطی بر اساس نوع بدنه

معمولا جنس بدنه چراغ خطی آویز آلومینیوم است که بسته به نیاز و سلیقه مشتریان در طرح ها و رنگ های مختلف تولید می شود.

●      ابعاد چراغ خطی

بسته به نیاز مشتریان نمونه های مختلفی از چراغ خطی آویز از نظر ابعاد وجود دارد که باید با توجه به شرایط محل نصب به این موضوع توجه داشته باشید.

 • فرم بدنه چراغ خطی آویز

بر اساس فرم بدنه انواع چراغ خطی آویز را می توان به دو دسته ساده و منحنی شکل تقسیم کرد که از نظر ظاهری تاثیر زیادی روی محیطی که قصد نورپردازی آن را دارید می گذارند.

 

نکات مهم برای انتخاب چراغ خطی آویز

چراغ خطی آویز

حال که با کاربرد، انواع و مزایای چراغ خطی آویزان نشدی نوبت به ما میرسد که نکات مهم برای انتخاب این محصولات را با هم بررسی کنیم. این موارد عبارتند از:

 • نوع کاربری فضای که قصد نورپردازی آن را دارید: نمونه های مختلف چراغ خطی آویز برای نورپردازی محوطه های متفاوت کاربرد دارند. از همین رو این پارامتر بر روی ویژگی های مختلف چراغ خطی مانند رنگ نور، ابعاد و… تاثیر گذار است.
 • ارتفاع سقف: هر چقدر ارتفاع سقف بیشتر باشد نیاز به چراغ خطی خواهید داشت که طول سیم و زنجیر یا طناب نگهدارنده آن بیشتر است.
 • برند تولید کننده: امروزه شرکت های زیادی در زمینه تولید چراغ خطی آویز فعالیت می کنند که هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را خواهند داشت. از بین برندهای مختلف ما باید گزینه هایی را انتخاب کنید که محصولات با کیفیت را به همراه گارانتی معتبر در اختیار مشتریان خود می گذارند.
 • توجه به نوع طراحی دکوراسیون داخلی: نورپردازی محوطه بدون داشتن دیدگاه درست نسبت به روند طراحی دکوراسیون داخلی بی فایده است. از همین رو شخصی که وظیفه طراحی دکوراسیون داخلی را دارد باید با روش استفاده از چراغ خطی آویز جهت نورپردازی محیط مورد نظر شما آشنایی کامل داشته باشد.

 

آشنایی با ساختار چراغ خطی آویز

در ادامه برای آنکه با چراغ خطی آویز بیشتر آشنا شوید و بتوانید تصمیم گیری درستی در رابطه با خرید محصولات انجام دهید، اجزای تشکیل دهنده چراغ خطی آویز را با هم بررسی خواهیم کرد. در این محصولات از ماژول های اس ام دی و ال ای دی برای تامین روشنایی استفاده شده است و مزایای استفاده از این تکنولوژی را قبلا با هم بررسی کرده ایم. به کارگیری بدنه آلومینیومی باعث می شود تا وزن این تجهیزات نورپردازی نسبتاً پایین باشد و برای نصب آنها به مشکل بر نخوریم. آلومینیوم انتقال دهنده مناسب حرارت است و مقدار پایین انرژی تلف شده که به صورت حرارت در لامپ خطی وجود دارد را به راحتی دفع می کند. قسمت نگهدارنده سیم در بخش بالایی بدنه چراغ خطی قرار گرفته به گونه ای طراحی شده که از آسیب رسیدن به سیم رابط جلوگیری کند.

همچنین برای آویزان کردن چراغ های خطی معمولاً از کاور های مخصوصی به دور سیم استفاده می شود. استفاده از این کاورها که مقاومت بالایی در برابر نیروهای کششی دارند اجازه می دهد تا بدون آنکه سیم قابل مشاهده باشد، آنها را نصب کنید. البته در نمونه های دیگر برای نصب از زنجیر نگهدارنده مخصوص استفاده شده است.

 

طول عمر چراغ خطی آویز چقدر است؟

یکی از نکاتی که در زمان انتخاب چراغ های خطی آویز باید به آن توجه ویژه داشته باشید، طول عمر این محصولات است. تولید کنندگان معتبر چراغ خطی محصولات خود را به همراه ضمانت نامه به فروش می رسانند. در نتیجه می توان گفت آنها با این کار حداقل عمر مفید این محصولات در شرایط کاری استاندارد را مشخص می کنند. اما با بررسی تخصصی چراغ خطی آویز نیز می توان به این نتیجه رسید که عمر مفید آنها نسبت به سایر تجهیزات روشنایی بالاتر است.

استفاده از تکنولوژی ال ای دی یا اس ام دی در این محصولات باعث شده تا راندمان کاری آنها نزدیک به ۱۰۰ درصد باشد و نهایتاً تلفات حرارتی در حدود یک یا دو درصد خواهد بود. عدم تولید حرارت به افزایش عمر مفید قطعات داخلی این محصولات کمک می کند. در ضمن بدنه آلومینیومی آن ها وظیفه انتقال حرارت را به خوبی ایفا خواهد کرد و احتمال سوختگی در آنها بسیار پایین است. پس عمر مفید این تجهیزات روشنایی نسبت به سایر نمونه های موجود در بازار بیشتر می باشد.

 

آشنایی با روند نصب چراغ خطی آویز

برای گرفتن بهترین نتیجه از نورپردازی محوطه با استفاده از چراغ آویز باید حتماً محل نصب دقیق این تجهیزات را مشخص کنید. نمونه از چراغ را باید در مکانی نصب نمایید که خطوط سایه و روشنایی منطبق بر اصول طراحی دکوراسیون داخلی باشند. همچنین فاصله قرار گیری آنها از کف اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت. وقتی این تجهیزات را در ارتفاع پایینی قرار دهید میزان نوری که به سطح فضا می تابانند بیشتر می شود. اما این کار همزمان امکان به وجود آمدن خیرگی را افزایش می دهد. پس رعایت حد تعادل برای تنظیم ارتفاع چراغ خطی اهمیت زیادی دارد. وزن پایین چراغ خطی آویز به ما امکان نصب این محصولات در شرایط مختلف را می دهد. از همین رو بر روی سقف کشسان، کناف و سایر انواع سقف کاذب قابل استفاده خواهد بود.

 

پارامترهای فنی مهم برای انتخاب چراغ خطی آویز

توجه به پارامترهای فنی باعث میشود که روند انتخاب چراغ خطی آویز را به بهترین نحو ممکن طی کنیم. این موارد عبارتند از:

 • راندمان کاری: منظور از راندمان کاری در چراغ خطی آویز آن است که این محصولات چند درصد از انرژی الکتریکی دریافت شده را به شار نوری تبدیل می کنند.
 • میزان شار نوری تولیدی بر حسب لومن: برای تامین روشنایی فضاها با شرایط گوناگون نیاز به میزان شار نوری خاصی خواهد بود که افراد متخصص باید آن را محاسبه کرده و بر حسب لومن این مقدار را مشخص کنند.
 • پارامترهای الکتریکی: فاکتورهای مانند ولتاژ کاری، فرکانس، جریان الکتریکی مصرفی، توان و… را باید در زمان خرید مد نظر قرار دهید.
 • ویژگی های محیطی محل نصب چراغ خطی: در صورتی که محیط شما دارای دمای بالا یا میزان رطوبت در آن بیش از حد معمول است، باید سراغ محصول بروید که توانایی سازگاری با محل نصب را داشته باشد.

 

سخن نهایی

در این مطلب از سایت توسعه افراز هوراد سعی کردیم نکات مهمی که در انتخاب چراغ های خطی آویز باید بیاد داشته باشید را مورد بررسی قرار دهیم. با در نظر داشتن مواردی که تا اینجای کار مرور کردیم میتوانید بودجه خود را به صورت هوشمندانه مصرف کنید. ولی برای گرفتن بهترین نتیجه باید نوع و ویژگی های خاص تجهیزات نورپردازی حتماً توسط فرد متخصص و باتجربه تعیین شده باشد. همچنین برای داشتن خریدی بهتر میتوانید قبل از هر چیز با متخصصین ما تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را از آنها دریافت نمایید.

سوالات متداول

 

آیا امکان نصب چراغ خطی آویز به همراه سقف کشسان وجود دارد؟

بله، سقف کشسان دارای مقاومت بالایی هستند و از سوی دیگر چراغ خطی آویز نیز وزن پایینی دارد.

برای خرید چراغ خطی از کجا اقدام کنم؟

فروشنده هایی که محصولات خود را از بین بهترین برندها تولید کننده چراغ خطی تامین می کنند می توانند ضمانت نامه معتبر در اختیار شما قرار دهند. همچنین باید تنوع محصولات آنها بالا باشد تا حق انتخاب گسترده تری داشته باشید.

در زمان خرید چراغ خطی آویز به چه نکاتی دقت کنیم؟

تمامی نکات و موارد مهمی که حین خرید چراغ خطی آویز باید به یاد داشته باشید و در این مطلب به بررسی کرده ایم.

روند نصب چراغ خطی چگونه است؟

نصب چراغ خطی بسیار سریع و آسان است اما به یاد داشته باشید که این کار را به افراد دارای تجربه و تخصص کافی بسپارید.

بهترین نمونه چراغ خطی آویز کدام است؟

بسته به نیاز مشتری پاسخ این سوال متفاوت خواهد بود و ابتدا باید نوع کاربری خود را به خوبی بشناسید.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,