چراغ خطی مدولار

چراغ خطی مدولار و غیرمدولار

 

 

 

لگوی بازی را در نظر بگیرید. کودکان می‌توانند به راحتی هر شکلی که می‌خواهند با آن بسزاند. ماژول نیز به زیان ساده مجموعه‌ای استاندارد شده از قطعات است که از یکدیگر مستقل بوده و از ترکیب آن‌ها برای ساخت سیستم‌­های پیچیده‌تر استفاده می‌­شود. ماژول‌ها چراغ‌هایی هستند که معمولا با لامپ‌های فلورسنت خطی یا نوارهای LED کار می‌کنند این سیستم‌ها به صورت مدولار تولید می‌شوند و با کم و زیاد کردن تعداد مدول ها می‌توان اندازه‌های طولی مختلفی تهیه کرد. دارای انواع توکار، روکار و آویزی هستند. در حالت آویزی یا دارای لوازم جانبی مخصوص برای آویختن از سقف هستند یا روی ریل‌های آویزی نصب می‌شوند که در این صورت می‌توانند قابلیت اتصال به مدوله‌ای با نور متمرکز را نیز داشته باشند. بعضی از مدولها نیز خود به صورت ترکیبی از نور خطی و متمرکز تولید می‌شوند. در ادامه این مطلب درباره چراغ‌های خطی مدولار و غیرمدولار بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چراغ خطی مدولار

 

 

 

انواع چراغ‌های LED

 

ابتدا باید با انواع چراغ‌های  خطی آشنا شویم. در یک دسته‌بندی کلی، چراغ‌های LED را می‌توان به دو دسته مدولار و غیر مدولار تقسیم کرد:

 

1.      چراغ غیر مدولار

 

اگر برای ایجاد خط پیوسته نور از ماژول‌های استاندارد چراغ خطی استفاده نشود عملا چراغ غیرمدولار می‌باشد. این نوع چراغ‌­ها عمدتا ارزان‌قیمت‌تر از سایر انواع چراغ‌های خطی بوده و عموماً به عنوان روشنایی اصلی استفاده نمی­‌شوند. از این چراغ‌­ها معمولا در روشنایی یک سطح نظیر کانتر، قفسه و ویترین و امثال این موارد و یا به عنوان نورهای خطی دکوراتیو استفاده می­‌­گردد. توجه داشته باشید در مقایسه با چراغ‌های مدولار، مهم‌ترین عیب این نوع چراغ‌ها پایین بودن کیفیت نور خروجی آن‌ها است زیرا در تولید آن‌ها عموماً استانداردهای کیفی رعایت نمی‌شود. با این حال این منابع روشنایی قیمت مناسبی دارند.

چراغ خطی غیر مدولار

 

لامپ‌های مهتابی هم علی­رغم نور زیاد، پس از مدتی تغییر رنگ داده و جدای از آن از نظر زیست‌محیطی خطرناک هستند و کیفیت منابع نوری ال‌­ای‌­دی را ندارند. جدای از همه این‌­ها، در بسیاری از مواقع از ریسه‌ها و یا چراغ‌های خطی غیر مدولار در پروفیل بدنه چراغ‌های مدولار استفاده می­‌شود. این امر کاملا ممکن بوده و از نظر هزینه‌­ای روش ارزانی است اما در صورت سوختن و یا خرابی حتی یک جز یا ال‌­ای‌­دی از این چراغ‌­ها، به ناچار باید تمامی آن را تعویض نمود. این اتفاق هزینه تعمیرات و علاوه بر این، سختی نصب و نگهداری چراغ خطی را چندین برابر می‌­کند.

 

انواع چراغ‌های غیر مدولار را می‌توان به موارد زیر تقسیم کرد:

 

·         چراغ خطی معلق

 

روشنایی خطی معلق دارای یک چراغ روشنایی است که از سقف آویزان است که معمولاً روی سیم یا زنجیر آویزان است. این نوع فیکسچر یک نمایه صاف، پیوسته و خطی از نور را فراهم می کند و حسی معاصر را برای طیف وسیعی از کاربردها ایجاد می کند.

 

روشنایی خطی معلق را می‌توان در انواع سبک‌ها، طول‌ها و ترکیب‌ها نصب کرد تا علاقه معماری را افزایش دهد یا فضای انتخابی را تکمیل کند.  به طور مشابه، می‌توان از آن‌ها برای ایجاد نورپردازی برجسته خیره کننده استفاده کرد. از نورپردازی راه پله یا دهلیز گرفته تا نمایش یک میز پذیرش، از نورهای خطی معلق برای بیان یک بیانیه در فضاهای مختلف استفاده می‌شود. به طور سنتی، پروفیل‌های خطی معلق مستقیم هستند. با این حال، آن‌ها همچنین می‌توانند برای ایجاد پروفایل‌های منحنی شکل داده شوند. اگرچه پروفیل‌های مستقیم‌تر و ظریف‌تر می‌توانند به همان اندازه چشم‌نواز باشند، به ویژه هنگامی که در طرح‌های هندسی و دراماتیک نصب می‌شوند.

 

در فضاهای با پلان باز، پروفیل‌های منحنی بسیار موثر هستند و می‌توان از آن‌ها برای ایجاد حس حرکت در فضا استفاده کرد. به طور مشابه، پروفیل‌های دایره‌ای اغلب برای تقسیم فضا به مناطق مختلف استفاده می‌شود.

 

·         روشنایی خطی توکار

 

روشنایی خطی توکار در یک دهانه توخالی در سطحی مانند سقف یا دیوار نصب می‌شود. از این نوع LED خطی می‌توان برای ایجاد خطوط تمیز و نامرئی یا اشکالی از نور استفاده کرد که به طور یکپارچه با سطوح سقف و دیوار یک فضا ترکیب می‌شود و بخشی از پارچه آن می‌شود.

 

نورپردازی توکار می‌تواند تأثیر قدرتمندی داشته باشد و اغلب یک فضا را تغییر می‌دهد و عامل شگفت‌انگیز را به طراحی معماری معاصر اضافه می‌کند. روشنایی خطی توکار که به طور فزاینده‌ای در محل کار محبوب است، نیاز به طراحی متفکرانه دارد.

 

·         روشنایی خطی سطحی

 

چراغ‌های خطی LED سطحی بر روی دیوارها و سقف‌ها نصب می‌شوند. به طور سنتی با توجه به شهرت تا حدودی سودمند در طراحی، نورپردازی سطح امروزی بسیار بیشتر از یک راه حل عملی است.

 

در حالی که نورپردازی سطحی انتخاب ایده‌آلی برای سقف‌های کم ارتفاع و طاق‌دار است و می‌تواند به طور موثر برای نورپردازی مناطق، راه پله‌ها و فضاهایی با دسترسی محدود استفاده شود، به لطف پیشرفت‌ها و پیشرفت‌ها در طراحی و فناوری، هنوز هم می‌توان طرح‌های منحصربه‌فرد و چشم‌گیر را با استفاده از سطح ایجاد کرد.

 

  • روشنایی LED خطی

از نورپردازی خطی سطحی می‌توان به طور موثر برای بهبود ویژگی‌های معماری استفاده کرد و می‌تواند با جزئیات نازک‌کاری ادغام شود تا به طیف وسیعی از فضاهای مختلف بیاید. چراغ‌های سطحی اغلب در محیط‌های اداری استفاده می‌شوند. برای مثال، چراغ‌های خطی روی سطح را می‌توان بین تخته‌های چوبی نصب کرد تا محیطی آرام‌تر برای محل‌های ملاقات غیررسمی و غیررسمی ایجاد کند.

 

2.      روشنایی LED خطی مدولار

 

طرح‌های روشنایی خطی به نورهای منفرد محدود نمی‌شوند. بسیاری از محصولات سبک معلق، فرورفته و سطحی را می‌توان به یکدیگر متصل کرد تا طرح‌های روشنایی مدولار ایجاد کنند. از طرح‌های ظریف گرفته تا طرح‌های برجسته، چه خطوط برجسته یا باریک، از نور خطی مدولار می‌توان برای ایجاد طرح‌هایی متناسب با هر فضایی استفاده کرد.

 

به بیان ساده‌تر، مدولار بودن چراغ بدین معنا است که شما می‌توانید اجزای چراغ را به راحتی جدا کنید. این فرایند با استاندارد زاگا برای شما فراهم شده است. این استاندارد به شما اجازه می دهد تا  بر شکل ظاهری ماژول‌­ها و ابعاد آن‌ها نظارت داشته باشید بوده تا همه ماژول‌های به کار رفته در چراغ خطی، طولی برابر با مضربی از ۷ داشته­ باشند. بدین ترتیب شما با داشتن یک چراغ خطی مدولار در هر جای دنیا که باشید می­توانید از نزدیک‌­ترین تامین‌­کننده ماژول خطی، برای چراغ خطی خود ماژول تهیه کنید و به راحتی آن ­را جایگزین ماژول قبلی کنید.

 

چراغ‌های مدولار به ویژه در معماری و طراحی داخلی بسیار کاربرد دارند و در انواع توکار، روکار و یا آویز و در عرض‌هایی مختلفی تولید و استفاده می‌شوند. تنوع چراغ خطی مدولار همراه با مقدار و کیفیت بالای نور خروجی باعث شده تا از این چراغ‌های برای تامین روشنایی عمومی، دکوراتیو، روشنایی مکمل و انواع دیگر استفاده شود.

 

ویژگی‌های چراغ های خطی مدولار

 

بسیاری از چراغ‌های مدولار توکار می‌توانند از روی سقف به روی دیوار و حتی زمین امتداد پیدا کنند. این اتصالات می‌تواند به صورت عمودی و یا حتی زاویه‌دار انجام شود. باید توجه شود که دمای رنگ و درخشندگی منابع نوری که در سیستم‌های خطی به کار می‌روند مشابه یکدیگر باشد تا در آن‌ها ناپیوستگی دیده نشود.

چراغ خطی مدولار

 

مجموعه چراغ‌های خطی مدولار، همگام با به‌روزترین نوآوری‌های دنیا در صنعت روشنایی و طراحی نور است. این محصول به دلیل فرم بدنه و انعطاف‌پذیری در ابعاد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همچنین به دلیل سادگی فرم، قابلیت استفاده در پروژه‌های با رویکرد ساده گرایانه و مدرن را دارد که علاوه بر تامین نور کافی محیط، به عنوان یک المان معماری نیز عمل می کند.

چراغ خطی مدولار

 

3.      نورپردازی خود را سفارشی کنید.

 

چراغ خطی مدولار، که با قطعات سبک متحرک، قابل تعویض و بازیافت تولید می‌شود، انعطاف‌پذیری بالایی را برای سفارشی کردن سیستم‌های نور مدرن خود فراهم می‌کند. اجزای نور جداگانه و مستقل مانند LED ها، اپتیک، درایور LED، قاب‌ها و همچنین لوازم جانبی را می‌توان به طور آزادانه برای جایگزینی برای ارائه هر چه بیشتر راه‌حل‌های روشنایی نصب و حذف کرد. با ظهور چراغ خطی مدولار، به مشتریان این فرصت داده می‌شود تا بر اساس تغییرات نیازهای روشنایی، قطعات نور جداگانه را برای بهینه‌سازی جلوه‌های نوری تغییر دهند.

چراغ خطی مدولار

 

·         فرم‌ها و سبک‌های نور را متنوع کنید.

 

یکی از مزایای منحصر به فرد و برجسته رویکرد مدولار این است که امکان مونتاژ چراغ‌های مورد نظر را تا صدها سبک و شکل فراهم می کند.

چراغ خطی مدولار

·         به راحتی نصب و تعویض می‌شود.

 

چراغ خطی مدولار به دلیل طراحی فشرده و عملکرد متحرک، از منظر نصب سودمند هستند. از آنجایی که لامپ‌های مدولار معمولاً با فرآیند مونتاژ ساده و آسان در کارگاه‌ها ارائه می‌شوند، کار نصب و تعویض وسایل نیز بسیار آسان و راحت است. توجه به این نکته مهم است که مجموع کاهش بودجه به دلیل نصب آسان و سریع می‌تواند بسیار زیاد باشد، به خصوص برای مکان‌هایی که هزینه‌های نیروی کار بسیار زیاد است.

 

·         برای حفاظت از محیط زیست مفید است.

 

اتلاف وسایل روشنایی یک مشکل بزرگ حفاظت از محیط زیست بوده و باعث نگرانی بیشتر مردم در داخل و خارج از کشور شده است. با توجه به راندمان استفاده بالا و سود قابل بازیافت، چراغ خطی مدولار می‌تواند از قطعات نور جداگانه استفاده کند و تأثیر مضر حفاظت از محیط را کاهش دهد.

 

چراغ خطی مدولار، طراحی عمدی یک فرآیند خاص است که می‌تواند به قطعات یا بخش‌های کوچک‌تر تقسیم شود و می‌تواند در سیستم‌های مختلف ادغام شود یا به صورت جداگانه ایجاد شود.

 

طراحی مدولار باعث کاهش هزینه می‌شود و به شما امکان می دهد در طراحی انعطاف‌پذیرتر باشید. داشتن طراحی مدولار با کاهش هزینه‌های خود به دلیل حداقل سفارشی‌سازی و زمان کمتری که برای آشنایی با محصولات لازم است، به شما کمک می کند. مدولاریت مزایای دیگری مانند افزایش (افزودن راه حل جدید فقط با وصل کردن یک ماژول جدید) و حذف را ارائه می دهد. یکی از کاربردهای مفید طراحی مدولار، نورپردازی مدولار LED است.

 

کاربردها و استفاده از نور پردازی مدولار و غیرمدولار چیست؟

 

روشنایی LED یک راه حل همه کاره ارائه می دهد و می‌تواند در طیف گسترده‌ای از کاربردها در طیف وسیعی از بخش‌های صنعتی و تنظیمات خانگی استفاده شود.

 

·         دفتر

در یک محیط اداری، نور کم بدون شک بر کارکنان تأثیر منفی می‌گذارد و احتمالاً منجر به عملکرد ضعیف می‌شود. در اکثر فضاهای اداری، نور روز در دسترس ممکن است ناکافی باشد. برای روشنایی اداری، نور مصنوعی برای ایجاد سطوح روشنایی صحیح مورد نیاز برای یک محل کار سالم مورد نیاز است.

 

نورپردازی LED نه تنها عملکرد استثنایی را ارائه می دهد، بلکه بسیار کارآمد است، مصرف انرژی و نیازهای تعمیر و نگهداری پایین را به رخ می‌کشد و آن را به گزینه‌ای ایده آل برای طراحی‌های روشنایی اداری تبدیل می کند. فعالیت‌های مختلف به انواع و سطوح مختلف نور نیاز دارند و سرمایه‌گذاری در روشنایی انسان محور می‌تواند بازدهی ملموسی را از نظر wo داشته باشد.

 

·         تجاری و خرده فروشی

 

طرح‌های روشنایی LED جدیدترین نرم‌افزار و محاسبات را برای ارائه راه‌حل‌هایی برای طیف وسیعی از املاک تجاری و خرده‌فروشی ترکیب می‌کنند. از کافه‌ها و رستوران‌ها گرفته تا فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌ها، سبک LED امروزی می‌تواند تضمین کند که هر فضای تجاری براق و مدرن باقی می‌ماند. نورپردازی LED که در مجموعه‌ای از رنگ، کیفیت و گزینه‌های طراحی موجود است، می‌تواند به ایجاد فضای ایده آل برای هر نصب کمک کند.

 

·         معماری

 

نورپردازی نه تنها یک جنبه حیاتی از محیط ساخته‌شده برای ایمنی و امنیت است، بلکه می‌تواند برای زیباسازی فضا و معماری اطراف ما نیز استفاده شود. کاربردهای نورپردازی معماری موثر می‌توانند بهترین‌ها را در طیف وسیعی از ساختم آن‌ها به نمایش بگذارند و ظاهر بصری سازه ها را به نمایش بگذارند و تغییر دهند. از ایجاد نقاط کانونی گرفته تا برجسته کردن ویژگی‌های خاص، نورپردازی معماری می‌تواند تاثیر بصری قابل‌توجهی ایجاد کند.

 

در حالی که طراحی نورپردازی معماری شامل یک فرآیند خلاقانه است، اساساً شامل شناسایی هدف برنامه و سپس انتخاب ترکیب صحیح تجهیزات و تکنیک ها برای برآورده کردن طرح مورد نظر است. کاربردهای نورپردازی می‌توانند ظریف یا دراماتیک، تک رنگ یا رنگارنگ باشند. آن‌ها چشم را جلب می‌کنند و بر دیدگاه بصری تأثیر می‌گذارند.

 

·         صنعت

 

فضاهای صنعتی برای کار شبانه روزی نیاز به نور مصنوعی ثابت دارند که می‌تواند هزینه‌های قابل توجهی را از نظر مصرف انرژی متحمل شود. روشنایی LED با بهره‌وری انرژی و کیفیت نور برتر، راه حل ایده آلی را برای تنظیمات صنعتی ارائه می دهد.

 

هر زمان که یک فضای داخلی بزرگ نیاز به روشنایی داشته باشد، نورپردازی کم یا زیاد معمولاً انتخاب مناسبی است. از کارخانه‌ها تا تأسیسات توزیع، نورپردازی کم یا زیاد قابل انطباق است و نیازهای کاربردهای متعدد را برآورده می‌کند. سقف‌های بلند می‌تواند تعویض لامپ‌های معیوب را به یک کار دشوار تبدیل کند. هر چه لامپ‌ها کمتر نیاز به تعویض داشته باشند، بهتر است. LED ها دارای طول عمر طولانی هستند و بسیاری از محصولات هم ضد گرد و غبار و آب هستند و هم در برابر ضربه و خوردگی مقاوم هستند که آن‌ها را برای نصب در طیف وسیعی از محیط‌های صنعتی ایده آل می کند.

 

·         مسکونی

 

در سال‌های اخیر، نورپردازی LED توسعه قابل توجهی را تجربه کرده است و طیف راه‌حل‌های موجود دیگر کمیاب و گران‌قیمت نیستند. امروزه بسیاری از مردم نورپردازی LED را یک راه حل اقتصادی و سازگار با محیط زیست برای خانه‌های خود می‌دانند.

 

ال ای دی ها نسبت به لامپ‌های سنتی انرژی کمتری مصرف می‌کنند و به طور قابل توجهی عمر طولانی تری دارند. تغییر به روشنایی LED نه تنها فرصتی را برای خانوارها فراهم می کند تا از کاهش قبوض انرژی بهره مند شوند، بلکه مصرف‌کنندگان را با مجموعه‌ای از رنگ‌های LED، کیفیت و گزینه‌های طراحی موجود نیز آشنا می کند.

 

نورپردازی مناسب می‌تواند به ایجاد فضای بیشتر در هر اتاق کمک کند یا می‌تواند برای ایجاد یک فضای خاص استفاده شود. لامپ‌های LED می‌توانند نور یکنواختی را ارائه دهند و هنگامی که با درایورهای قابل تنظیم شوند، انعطاف‌پذیری را برای ایجاد یک محیط روشن یا یک محیط ظریف و نرم‌تر ارائه می‌دهند.

 

مجموعه توسعه افراز هوراد

 

با وجود رقابت بیشتر در بازارهای روشنایی در سراسر جهان، آنچه برای باز کردن فرصت‌های تجاری بیشتر ضروری است، بدون شک نوآوری در طراحی نورپردازی نهفته است. از همان ابتدا، مجموعه توسعه افراز هوراد این را درک کرد و به ایستادگی در خط مقدم روندهای روشنایی برای توسعه پایدار و سریع پایبند بود. در میان نوآوری‌های این مجموعه، طراحی روشنایی مدولار یکی از ایده‌های نوآورانه و موفقیت قابل توجهی است که مزایای استفاده از کاربر پسند، بهره‌وری انرژی، انعطاف‌پذیری در استفاده و همچنین کاهش هزینه‌های نصب و نگهداری ظاهرا را به همراه دارد.

 

شرکت توسعه افراز هوراد در سال 1392 با موضوع طراحی و اجرای سیستم‌های نورپردازی تأسیس گردید و با توجه به رشد فزاینده صنعت ساختمان در کشور، این شرکت فعالیت‌های خود را در حوزه سقف‌های کشسان (باریسول) تحت نمایندگی شرکت ایتالیایی Tensocielo بسط و گسترش داده و با دستیابی به تکنولوژی روز دنیا، اقدام به تولید چراغ‌های خطی، دکوراتیو و نورپردازی تخصصی نما نموده است.

شرکت توسعه افراز هوراد افتخار همکاری با معتبرترین شرکت‌های معماری و ساختمانی در پروژه‌های شاخص این کشور را داشته که حاصل این همکاری‌ها، ارائه خدمات طراحی و اجرای بیش از 300 پروژه نورپردازی در بالاترین سطح استانداردهای جهانی طی 7 سال گذشته از آن جمله می‌باشد. یکی از مزایای بزرگ هوراد در مقایسه با رقبا، بهره‌گیری از مشاورین و متخصصین شرکت‌های معتبر اروپایی و آسیایی همچون DPS لهستان، Tensocielo  ایتالیا؛ Skyland چین، Highligth تایوان، Edison تایوان و … است که این شرکت را قادر به تأمین و ارائه بهترین و مرغوب‌ترین ادوات روشنایی و لایتینگ مدرن دنیا با مناسب‌ترین قیمت نموده است

 

تعمیر و نگه داری از چراغ‌های خطی مدولار این محموعه به دلیل استفاده از قطعات استاندارد سازی شده، بسیار ساده و عملی می­باشد. این شرکت در راستای ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی، همواره فراتر از مسئولیت خود عمل نموده و به پشتوانه اطمینان از پروسه طراحی، تولید و اجرای محصولات و خدمات خود، گارانتی و خدمات پس از فروش را در بازه‌های مختلف زمانی به بهترین نحو ارائه می‌نماید. تمامی محصولات نورپردازی ارائه شده توسط این شرکت به مدت  5 سال گارانتی می‌شوند.  هوراد آماده ارائه خدمات طراحی نورپردازی محوطه و تهیه و اجرای محصولات پیشنهادی از کارخانجات داخلی و خارجی برای برآورده ساختن نیازها و اهداف کارفرمایان محترم می‌باشد.

 

 

Rate this post