مراحل نصب سقف کشسان و تجهیزات مورد نیاز در فرایند نصب

مراحل نصب سقف کشسان و تجهیزات مورد نیاز در فرایند نصب

حال که شناخت بهتری نسبت به سقف‌ های کشسان پیدا کرده‌ اید، بهتر است مراحل نصب سقف کشسان را مورد بررسی قرار دهیم.

اندازه گیری ابعاد سقف کشسان

اولین مرحله برای نصب سقف کشسان اندازه گیری ابعاد سقف می‌ باشد. اهمیت این مرحله بسیار بالاست و در صورتی که کوچکترین اشتباهی در آن رخ دهد، شاهد بروز مشکلاتی در زمان نصب و استفاده از این محصولات خواهیم بود. برای انجام این کار ابتدا فضای مورد نظر خود را باید نقطه گذاری کنیم. روند نقطه گذاری چنین است که اولین نقطه سمت چپ مساحت مورد نظر خود را A نام گذاری کرده و سپس به ترتیب بقیه نقاط در جهت عقربه‌ های ساعت را نامگذاری می‌ کنیم. در نظر داشته باشید که فاصله تمامی نقاط باید با هم مشخص شده باشند و تنها نیم سانتیمتر امکان تلرانس داریم.

آماده سازی و تهیه سقف کشسان

آماده سازی و تهیه سقف کشسان

برای طی کردن این مرحله از نصب سقف کشسان باید گام‌ های زیر را به ترتیب طی کنید:

 • ابتدا ابعاد و اندازه‌ های به دست آمده از مرحله قبلی را به کارشناسان شاغل در شرکت تولید کننده یا فروشنده سقف کشسان ارائه می‌ دهیم.
 • در مرحله بعد واحد نقشه کشی شرکت مورد نظر شروع به طراحی نقشه می‌ کنند تا به طرح نهایی برای برش برسند.
 • در صورتی که طرح خاصی مد نظر مشتری باشد، بخش طراحی گرافیک وارد عمل شده و بنا به خواسته مشتری طرح‌ های پیشنهادی یا درخواستی را ارائه می‌ دهد.
 • در قدم بعد با توجه به نقشه کامپیوتری ترسیم شده و چاپ طرح گرافیکی، برشکاری سقف کشسان انجام می‌ شود. باید در نظر داشت که ابعاد کل سقف کشسان بعد از اتمام نصب ۷ درصد از طول و عرض کوچک‌ تر خواهند شد. پس باید حتما این نکته مهم را مد نظر قرار داد تا برشکاری به نحو احسنت انجام گردد.
 • دور تا دور سقف کشسان را هارپون قرار می‌ دهند.
 • در مرحله بعد بخش کنترل کیفیت آزمایشاتی را برای اطمینان از کیفیت و سلامت محصول انجام می‌ دهد.

زیرسازی و آماده سازی سقف کشسان

در مرحله اول زیر سازی با دقت محیط مورد نظر را برای نصب سقف کشسان تمیز می‌ کنیم. سپس سقف کشسان ارسال شده را از بسته بندی خارج کرده و نقشه آن را با نقشه سقف مورد نظرمان تطبیق می‌ دهیم. در صورتی که نیاز به نورپردازی باشد، در این نقشه محل چینش استاندارد تجهیزات نورپردازی نیز مشخص شده است. مراحل بعدی زیرسازی سقف با استفاده از پروفیل‌ های مخصوص به شرح زیر می‌ باشند:

 • زیرسازی سقف کشسان با استفاده از پروفیل‌ های آلومینیومی انجام می شود. در زمان اجرا باید به یاد داشته باشید که پروفیل حتماً باید به دیوار چسبیده باشد و سطح دیوار نیز باید کاملاً مسطح گردد.
 • در مرحله بعد با توجه به ابعاد مورد نظر سقف کشسان و فرم قرار گیری آن، پروفیل‌ ها را شکل می‌ دهیم و آنها را با تجهیزاتی مانند پیچ و رول پلاک به دیوار نصب می کنیم.
 • روند نصب پروفیل روی دیوار چنین است که بخش ابتدایی و انتهایی پروفیل را با دو پیچ به فاصله ۵ سانتی متر محکم می کنیم و بعد از آن در بقیه مسیر پیچ‌هایی با فاصله ۱۵ سانتی متر می‌ بندیم.

نکته مهمی که در این مرحله باید مد نظر قرار دهید این است که حتماً برای سقف کشسان که قصد نورپردازی آن را دارید، باید فضای کافی برای تجهیزات نورپردازی را در اختیار داشته باشید. بهترین گزینه برای سقف کشسان با نورپردازی، سقف‌ های کناف می‌ باشند. استفاده از این محصولات اجازه می‌ دهد تا بتوانیم تجهیزات نورپردازی را درون باکس کناف قرار داده و با فاصله مناسبی از هم، آنها را نصب کنیم. این موضوع باعث می‌ شود تا تجهیزات روشنایی مختلف، زاویه نور یکدیگر را پوشش داده و به این صورت نور یکدستی روی‌ پارچه پراکنده شود.

آماده کردن زیرسازی سقف کشسان

آماده کردن زیرسازی سقف کشسان

مراحلی که برای قرار دادن سقف کشسان روی زیر سازی باید طی شود را در ادامه بررسی می‌ کنیم:

ابتدا با استفاده از چسب آکواریوم تمامی درزهایی که بین دیوار و پروفیل به وجود آمده است را پر می‌ کنیم. این کار باعث می‌ شود تا نور اضافه به بیرون از سقف راه پیدا نکنند و همچنین گرد و غبار یا حشرات نیز وارد بخش پشتی سقف نشوند.

 • در سقف های کشسان دو یا چند سطحی که به جای سقف های کاذب معمولی مورد استفاده قرار می‌ گیرند، باید از پروفیل‌ های جداگانه استفاده شود.
 • در صورتی که طرح مورد نظر شما دارای ابعاد یا اشکال هندسی خاصی است، باید از پروفیل‌ های گوناگونی که در بازار موجود است استفاده کنید. این پروفیل ها اجازه می‌ دهند تا به راحتی اشکال قوس دار، منحنی و یا حتی اختلاف سطح در سقف را کنترل و اجرا کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای نصب سقف کشسان

نداشتن تجهیزات مناسب برای نصب سقف کشسان باعث می‌ شود تا روند نصب با مشکل مواجه شده و هزینه‌ های شما به هدر روند. پس بهتر است در همین ابتدا بدانید که نصب این سقف‌ ها با تجهیزات معمولی امکان پذیر نیست. تجهیزاتی که برای نصب سقف کشسان نیاز خواهید داشت عبارتند از:

 • جت هیتر برای حرارت دهی
 • کاردک‌ های مخصوص برای باز یا بسته کردن سقف
 • گیره‌ های مخصوص برای نگه داشتن سقف روی پروفیل
 • در صورتی که قصد تعبیه فضای مناسب برای لامپ هالوژن، دوربین، هواکش و… را داشته باشید، نیاز به یک براکت و پلتفرم مناسب خواهید داشت.

در نظر داشته باشید مواردی که در بخش بالا خدمت شما معرفی کردیم، تجهیزاتی هستند که به صورت تخصصی برای نصب سقف کشسان مورد استفاده قرار می‌ گیرند. اما برای انجام مراحل مختلف نصب این سقف‌ ها نیاز به تجهیزات عمومی دیگری مانند دریل، پیچ گوشتی، خودکار و… خواهید داشت.

نصب پارچه سقف کشسان

نصب پارچه سقف کشسان

برای نصب صحیح پارچه سقف کشسان بر روی پروفیل‌ ها و اتمام کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا پارچه سقف کشسان را با استفاده از گیره‌ های مخصوص در زیر فضای مورد نظر برای نصب ثابت می کنیم.
 • در مرحله بعد با استفاده از جت هیتر روند حرارت دهی به سقف کشسان را شروع می‌ کنیم. در نظر داشته باشید که تا پایان نصب جت هیتر نباید خاموش شود و نیاز نیست که نگران آسیب رسیدن به سقف باشید. چون سقف‌ های کشسان در برابر دما و اشتعال مقاومت بسیار بالایی دارند.
 • در مرحله بعد با استفاده از کاردک، هارپون‌ های مورد نظر را در پروفیل قرار می‌ دهیم.
 • روند جایگذاری سقف درون پروفیل ها چنین است که ابتدا یک گوشه را درون پروفیل قرار می‌ دهیم و سپس سراغ گوشه رو به رو می رویم. بعد از آن این روال را تکرار می‌ کنیم تا تمامی بخش‌ های سقف درون پروفیل قرار بگیرد.
 • در صورتی که قصد استفاده از نوار دور را داشته باشید، باید آن را به دور کار بچرخانید و نوار را درون فضای خالی بین پروفیل و سقف جایگذاری کنید.
 • در مرحله پایانی برای تمیز کردن سقف کشسان نیاز به یک پارچه نمدار خواهید داشت. از آنجایی که این محصولات دارای خاصیت نانو هستند، می‌ توانید بدون هیچ نگرانی در این مرحله آنها را پاکسازی کنید.