انواع چراغ خطی

آشنایی با انواع چراغ خطی و ویژگی های آن

همانطور که از نام خانواده محصول پیداست، چراغ هایی که به صورت خطی تولید و نصب میگردند، چراغ های خطی نامیده میشوند که معمولاً با طول زیاد قابل تولید بوده و به روش های زیر نصب می شوند:

* به صورت توکار : در این نوع چراغ خطی، فریم چراغ قابل رؤیت نبوده و در سقف یا کف به کار میروند.

*  به صورت روکار : در چراغهای خطی روکار، فریم دیده میشود و به دو صورت چسبیده به سقف یا دیوار و آویز از سقف قابل نصب میباشند.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به نورپردازی اهمیت می دهند، لازم است بدانید که جذب شدن و ایجاد حس خوب در ادارات، مراکز تجاری، محیط های آموزشی و غیره در گرو استفاده صحیح و درست از المان های روشنایی است. در واقع باید در محیطهای مختلف بسته به کابری آن، از چراغ های مناسب استفاده گردد تا علاوه بر ایجاد نور کافی، احساس آرامش و رفاه نیز در افراد ایجاد شود. یکی از مباحثی که توجه به آن امروزه گسترش یافته است نحوه استفاده صحیح از انرژی میباشد. بنابراین باید به مصرف بهینه انرژی در نورپردازی توجه شود. در همین راستا شرکت های تولید کننده عناصر روشنایی همه به سمت و سوی تولید لامپ ها و چراغ های ال ای دی یا کم مصرف رفته اند تا هزینه های مصرف انرژی کاهش یابد.
یکی از انواع چراغ های ال ای دی که هم نور مناسب و یکنواختی دارد و هم مصرف انرژی کمی دارند چراغ های ال ای دی خطی است. این چراغ ها در عرض های مختلف با قابلیت نصب روکار، توکار و آویز از بهترین راهکارهای نورپردازی در فضاهای مدرن هستند. طراحی این چراغها به گونه ای است که بیشترین هماهنگی را با معماری داخلی مدرن دارد. به طور مثال در راهروهای ساختمان های اداری، مجتمع های تجاری و غیره می توان از این چراغ ها استفاده کرد که به دلیل داشتن شکل زیبا هم به عنوان چراغ دکوراتیو و هم تأمین کننده روشنایی به کار می روند. چراغ های خطی قابلیت نصب در سقف ، دیوار و کف را دارند و برای نورپردازی بسیار انعطاف پذیر هستند.

چراغ خطی توکار

چراغ های خطی دارای شکل مستطیلی خطی بوده که به صورت توکار داخل سقف های معمولی یا سقف های کاذب نصب می شوند. البته در انتخاب این چراغ ها باید توجه کرد که امکان نصب آنها به صورت توکار وجود داشته باشد و به ابعاد و اندازه آنها قبل از خرید توجه شود تا در زمان نصب دچار مشکل نشوید. به طور مثال در صورت استفاده از سقف های کاذب، چراغ های توکار انتخاب های مناسبی هستند. کاربرد این چراغ ها همانند چراغ های اداری و تجاری در سقف های کاذب مجتمع های تجاری، ساختمان های اداری ، هتل ها، راهروها، رستوران ها، کافی شاپ ها و غیره می باشد.

 

چراغ خطی توسعه افراز هوراد

 

چراغ خطی روکار

این مدل به دو فرم مختلف قابل اجرا است:
1. چراغ خطی روکار (چسبیده به سقف یا دیوار)
2. چراغ خطی آویز.

چراغ خطی روکار برای فضاهایی که دارای سقف کاذب نبوده و یا معماری اکسپوز مد نظر طراح پروژه است راهکار مناسبی است. چراغ خطی آویز هم می تواند راهکار مناسبی برای سقف هایی با ارتفاع زیاد بوده یا وقتی که نیاز داریم چراغ به سطح نهایی مد نظر نزدیک باشد مانند میز کار، میز کنفرانس یا میز پذیرش و …
مانند چراغ خطی توکار این مدل نیز در عرض های مختلف در دسترس هستند. ارتفاع مختلف این چراغ میتواند ایفاگر نقش مؤثری در معماری باشد. شدت نورهای متفاوت می توانند باعث شوند تا این چراغ هم به عنوان تامین کننده نور اصلی و هم به عنوان یک المان نوری دکوراتیو مورد استفاده قرار گیرد.
این مدل از چراغ های لاین نیازی به ایجاد حفره و برش در سقف ندارند و به صورت روکار روی دیوار یا سقف محیط های مختلف نصب میشوند. پس اگر شما قصد نورپردازی در فضایی را دارید که سقف های آن از قبل اجرا شده است، بهترین گزینه استفاده از چراغ های خطی روکار یا آویز است که بدون نگرانی از نحوه نصب مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد این چراغ ها نیز مانند چراغ های توکار در سقف مجتمع های تجاری، ساختمان های اداری ، هتل ها، راهروها، رستوران ها، کافی شاپ ها و غیره می باشد.
این مدل اغلب در سقف های کاذب متداول مانند کناف اجرا می شود. تنوع عرض چراغها این ویژگی را فراهم می سازند تا براساس نوع معماری فضا بتوان فریم مناسب را انتخاب کرد. این مدل هم به عنوان تأمین کننده نور اصلی محیط و هم به عنوان نورخطی دکوراتیو استفاده قرار میگیرد. شایان ذکر است که چراغهای خطی روکار قابل نصب در سایر متریال ها از جمله چوب، سنگ و … نیز میباشد. از ویژگی های دیگر این مدل می توان به قابلیت اجرا در سقف و دیوار در امتداد هم اشاره کرد که از زیباترین ایده های نورهای خطی است.

 

چراغ خطی روکار توسعه افراز هوراد

 

چراغ خطی آویز نیازی به ایجاد برش در سقف نداشته و به راحتی نصب می شوند. البته تفاوت چراغ های آویز با چراغ های روکار این است که با استفاده از آویز های خطی می توان خطوط نوری مختلفی را ایجاد کرد و فضای مدرن تری را به وجود آورد. البته نکته دیگر در انتخاب چراغ آویز خطی این است که به ارتفاع سقف توجه شود زیرا در استانداردهای نورپردازی از چراغ های آویز برای سقف های بلند استفاده می شود.

چراغ خطی یا چراغ های لاین از لحاظ نوع لامپ دارای دو مدل مختلف میباشند. چراغ خطی ال ای دی و چراغ های بدون لامپ که امکان استفاده با لامپ های فلورسنتی یا ال ای دی را دارند. بنابراین شما می توانید متناسب با نیاز خود و هزینه ای که قرار است صرف کنید یکی از انواع این چراغ ها را انتخاب کنید البته استفاده از چراغ های ال ای دی رایج تر است در واقع چراغ های لاین خطی با طراحی پیشرفته و مدرن و با منبع نوری ال ای دی خط نوری بدون انقطاعی را فراهم می آورند که پخش نور یکنواختی دارند و سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می شوند همچنین یکی از ویژگی های این محصولات عدم ایجاد زنندگی نوری است بنابراین چراغ خطی ال ای دی گزینه مناسبی برای فضاهای مختلف می باشد.

 

نصب چراغ خطی توسعه افراز هوراد

 

چراغ  خطی دفنی:

ایجاد خطوط نور خطی در کف یکی از قابلیت های جذاب چراغ خطی است. این مدل از چراغ خطی همواره به صورت یک نشانه در کف مورد استفاده قرار می گیرد. در انتخاب این مدل از چراغ خطی دو اصل بسیار مهم وجود دارد: ۱. توجه به ضریب IP  چراغ یعنی مقاومت در برابر رطوبت و گرد و غبار که واضح است به دلیل نصب این چراغ در کف بسیار مهم است. ۲. توجه به ضریب IK این ضریب میزان مقاوم بودن چراغ در مقابل ضربه فیزیکی را مورد بررسی قرار می دهد. هر چراغی که در کف نصب بشود باید براساس این ضریب مورد بررسی قرار بگیرد.

 

ویژگی های چراغ های خطی

–  طراحی مینیمال این چراغ بسیار مناسب فضاهای معماری مدرن است و بیشترین هماهنگی را با معماری داخلی ایجاد خواهد کرد این دسته از چراغ ها قابلیت استفاده هم به عنوان چراغ دکوراتیو و هم چراغ تامین روشنایی را دارد.

–  ماژول های استفاده شده در این چراغ را بنا به کاربری مد نظر می توان با شدت نورهای متفاوت در نظر گرفت .

– چراغ های خطی قابلیت نصب در سقف، دیوار، کف و … را دارند، بنابراین برای طراحی نورپردازی بسیار انعطاف پذیر هستند

– چراغ های خطی یا  یا ال ای دی خطی به دلیل آنکه می تواند با طرح معماری مختلف منطبق بشوند راهکار روشنایی مناسبی هستند.

در انتخاب چراغ های خطی باید به نکات مختلفی توجه کرد از جمله : نوع منبع نور، بدنه چراغ، سایز چراغ، گارانتی، خدمات و…

 

انتخاب چراغ خطی از تأمین کننده معتبر در مرحله طراحی

چراغ های خطی در عرض های مختلفی در بازار وجود دارند و تأمین کنندگان مختلف، این چراغ را با اندازه‌های متفاوتی ارائه می کنند. لذا باید توجه داشته باشیم پیش از هرگونه عملیات اجرایی یا در مرحله‌ی طراحی اطلاعات فنی چراغ خصوصاً ابعاد دقیق آن را از تأمین کننده‌ی مورد نظرمان دریافت کنیم و براساس آن مراحل طراحی و سپس اجرایی را پیش ببریم.

 

 توجه به طول عمر چراغ خطی و عوامل تاثیرگذار بر آن

به طور کلی می دانیم هرچه دمای ال ای دی ها بیشتر باشد طول عمر آنها کاهش می‌یابد. لذا در چراغ های مختلف با منبع نور ال ال ای دی از بخشی به عنوان هیت سینک که وظیفه‌ی تبادل گرمایی و خنک کردن ال ای دی ها را بر عهده دارد، بهره می‌گیرند.

انواع چراغ های خطی در مدل های مختلفی قابل استفاده هستند از جمله : چراغ خطی توکار، چراغ خطی روکار، چراغ خطی توکار بدون فریم، چراغ  خطی دفنی، چراغ خطی به صورت استوانه ای و … چراغهای خطی میتوانند به عنوان راهکار مناسب بمنظورروشنایی در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند. تنوع مدل های این چراغ باعث می شوند تا ایده های متفاوتی با آن ها قابل اجرا باشند. همین موضوع چراغ  خطی را به سرعت بین معماران، کارفرمایان و مالکان پروژه ها محبوب کرده است.

 

میزان روشنایی چراغ خطی:

چراغ های ال ای دی خطی با ماژول ال ای دی یا اس ام دی متفاوتی ارائه می شوند که توان و شدت روشنایی های مختلفی دارند. بنابراین شما باید قبل از خرید در نظر داشته باشید که از این محصول در چه فضاهایی می خواهید استفاده کنید. چراغ های لاین هم برای تامین روشنایی و هم برای نورپردازی دکوراتیو به کار می روند پس توجه کنید شما این محصول را برای چه کاربردی خریداری می کنید.

 

مزایای چراغ خطی

دارای انعطاف پذیری بالایی می باشد و به صورت جداگانه قابلیت تغییر و تنظیم برای سفارشی کردن نور در اتاق شما را دارد.
در بعضی از مدل های این چراغ ها این امکان وجود دارد که نقطه ای را در طول مسیر و خط مشخص کرده و لام(؟) را در آن قسمت قرار دهید.
قابلیت اتصال به سقف و ودیوار را دارد.
در این نوع چراغ ها از انواع لامپ ها همچون لامپ های هالوژن ولتاژ پایین و انواع لامپ های LED استفاده می شود
دکوراتیو بوده و زیبایی خاصی به فضا می دهد.

 

طول عمر چراغ خطی

به طور کلی هرچه دمای ال ای دی ها بیشتر شود طول عمر آنها کاهش می یابد بنابراین در چراغ های مختلف ال ای دی بخشی به نام هیت سینک قرار دارد که کمک می کند تبادل گرمایی و خنک شدن صورت بگیرد. در چراغ های خطی ال ای دی نیز معمولا بدنه از آلومینیوم اکسترود شده ساخته می شود که وظیفه تبادل حرارتی را به عهده دارد پس دقت کنید در زمان خرید محصولاتی را انتخاب نمایید که طول عمر بالایی داشته باشند و تبادل حرارتی را به خوبی انجام دهند.

انواع چراغ خطی ال ای دی دارای بدنه ای آلومینیومی هستند که ضریب انتقال حرارت بالایی دارند و همچنین روی بخش ال ای دی صفحه ای قرار دارد که کمک می کند نور به صورت کاملا یکنواخت و بدون ایجاد خیرگی در فضا منتشر شود در واقع از ویژگی های اصلی چراغ های خطی پخش نور یکنواخت و بدون فلیکر یا چشمک زدن آنها است. این محصولات برای فضاهای اداری ، تجاری ، آموزشی، بانک ها، فروشگاه ها، هتل ها و غیره مناسب هستند و محدودیتی در طول و ارتفاع نصب این چراغ ها وجود ندارد به این معنی که شما می توانید این چراغ ها را به صورت خطی پشت سر هم نصب نمایید و نورپردازی خطی و یکنواختی را در فضاهای مورد نظرتان انجام دهید همچنین روی بدنه این چراغ ها با رنگ پودری پوشانده شده است که می تواند به انتخاب مشتریان رنگ های مختلفی داشته باشد.