کاربرد وال واشر در نورپردازی نمای ساختمان

کاربرد وال واشر در نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان نه تنها زیبایی و جذابیت خاصی به خود نما می‌ بخشد، بلکه خیابان‌ های شهری را نیز زیبا‌تر می‌ کند. همه این‌ ها دست به دست هم داده‌ اند تا هر روز ساختمان‌ های بیشتری از نورپردازی نما استفاده کنند. اما بدون شک روش‌ های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. یکی از محبوب‌ ترین نوع نورپردازی مربوط به استفاده از وال واشر است. اما فکر می‌ کنید وال واشر چیست و چه کاربردی در نورپردازی نمای ساختمان دارد؟ در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد.

کاربرد وال واشر چیست؟

کاربرد وال واشر چیست؟

Wall Washer نوعی از نورپردازی نمای بیرونی ساختمان است که برای دارای ال ای دی است. این نوع نورپردازی دارای قابلیت تنظیم زاویه نور بوده و می‌ توان به خوبی خلاقیت خود را در نورپردازی نشان داد. در اصل چراغ‌ های وال واشر از کنار هم قرار گرفتن چند ال ای دی تشکیل می‌ شوند. این نوع نور، روشنایی خطی ایجاد می‌ کند. درست مانند آبشاری که از یک ارتفاع به پایین می‌ آید.

برای مثال ساختمانی را در نظر داشته باشید که بلند و باریک است. یا مثلا ارتفاع بسیار بسیار بلندی دارد. این محدودیت به ما اجازه استفاده از نورپردازی با پروژکتور را نخواهد داد. اما وال واشر انتخابی عالی است تا نور خطی و جذابی به محیط بیرونی ساختمان ببخشد. از وال واشرها حتی برای نشان دادن برخی از بخش‌ های ساختمان مانند پنجره‌ ها استفاده می‌ کنند. به این صورت که دور پنجره یا تراس را با وال واشرهای رنگی پوشش می‌ دهند تا وال واشر به صورت خطی تنها دور محوطه مورد نظر را روشن کند.

نورپردازی نمای رومی

بهترین کاربرد از این نوع نورپردازی نما، برای ساختمان‌ هایی با نمای رومی هستند. در نمای رومی توجه به جزئیات بسیار مهم است. به همین دلیل از نورپردازی خطی وال واشر کمک می‌ گیرند تا اجزای ستون مانند و پنجره‌ ها و تراس‌ ها را بهتر به نمایش بگذارند.

در نهایت عمده کاربرد استفاده از وال واشرها در نورپردازی نمای ساختمان به استفاده در ساختمان‌ هایی باز می‌ گردد که قرار است به خوبی ارتفاع آنها نشان داده شود. به این صورت که نور به موازات ساختمان پایین آمده و هیبت و بزرگی آن را به خوبی نشان می‌ دهد.

در پل‌ ها، سازه‌ های تجاری و صنعتی و بناهای تاریخی، تونل‌ ها و انواع دیوارها از این نوع نورپردازی استفاده می‌ شود. اما به طور عمده این نوع طراحی بیشتر مخصوص ساختمان‌ های تجاری و چند طبقه‌ ای است که نیاز به نمایش تعداد طبقات دارند.
البته در نظر داشته باشید که نوع متریالی که ساختمان از آن درست شده نیز برای استفاده از نوع وال واشر مهم است. برخی از وال واشرها قدرت پرتاب نور بالایی دارند. برخی دیگر نیز قدرت پرتاب نور کمتری دارند.

بسته به نوع نما لازم است از هر کدام از انواع آن استفاده کرد. در قسمت‌ های پایین‌ تر بیشتر در مورد انواع وال واشرها و همچنین رنگ بندی آن صحبت می‌ کنیم.

انواع وال واشر برای نورپردازی نما

انواع وال واشر برای نورپردازی نما

وال واشرها بسته به جایی که استفاده می‌ شوند، انواع مختلفی دارند. هرکدام از آنها را برای نمای خاصی استفاده می‌ کنند. همچنین ساختمان‌ هایی با کاربری مختلف نیز ترجیح می‌ دهند از وال واشرهای متفاوتی استفاده کنند. به طور کلی وال واشرها به انواع زیر تقسیم می‌ شوند.

 1. وال واشر پرچمی
 2. وال واشر خطی
 3. وال واشر آبشاری
 4. والواشر فول کالرRGB
 5. وال واشر مولتی کالر

طیف نوری وال واشر

وال واشرها از نوع ال ای دی هستند. بنابراین می‌ توانید روی تنوع رنگی فوق‌العاده بالای آنها حساب کنید. اما به طور کلی بیشتر این نوع نورپردازی‌ ها به دسته اصلی رنگ‌ های زیر تقسیم می‌ شوند.

 • قرمز
 • سبز
 • آبی
 • نارنجی
 • آفتابی
 • سفید مهتابی
 • انبه‌ای

رنگ‌ های فرعی دیگری مانند طیف نورهای خانواده بنفش، فیروزه‌ ای و نارنجی نیز در این نوع چراغ ال ای دی دیده می‌ شود.

تماس با کارشناسان توسعه افراز هوراد :
02122057583
02126204203

مزایای استفاده از وال واشر به عنوان نورپردازی نمای ساختمان

مزایای استفاده از وال واشر به عنوان نورپردازی نمای ساختمان

بدون شک استفاده از وال واشرها به عنوان نوربخش محیط خارجی ساختمان مزایای خود را به همراه دارد. از جملهمصرف انرژی آنها به دلیل استفاده از چراغ ال ای دی بسیار پایین است.

 • مصرف انرژی آنها به دلیل استفاده از چراغ ال ای دی بسیار پایین است.
 • وال واشرها از آلومینیوم درست شده‌ اند. بنابراین در مقابل ضربه و خرابی بسیار مقاوم است.
 • در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارند. به دلیل وجود آلومینیوم، دیگر خبری از خرابی و زنگ زدگی نخواهد بود.
 • این نوع نورپردازی ارزان و به صرفه بوده و در مقایسه با دیگر نورپردازی‌ ها هزینه کمتری ایجاد می‌ کند.
 • عمر ال ای دی بالا است. به همین دلیل وال واشر‌های ال ای دی، مدت زمان زیادی دوام می‌ آورند.
 • وال واشرها با قدرت نوری متفاوتی وجود دارند. بنابراین می‌ توانید از آنها بسته به نیاز خود استفاده کنید.
 • وال واشرهای دارای بخشی به نام لنز هستند. لنز توانایی متمرکز کردن نور در یک بخش خاص را دارد. برای نور پردازی نماهایی که می‌ خواهید یک بخش خاص برجسته‌ تر باشد، بهترین انتخاب وال واشر است.
 • مزیت ویژه‌ ای که وال واشرها دارند این است که در اندازه‌ های مختلفی تولید می‌ شوند. به این صورت که مشتری اندازه‌ ای که نیاز دارد را اعلام کرده و وال واشر متناسب با آن اندازه در اختیارش قرار می‌ گیرد.
 • وال واشرها نه تنها کیفیت و کارایی عالی دارند، بلکه جلوه و زیبایی خاصی را نیز به ساختمان می‌ بخشند.
 • به کمک وال واشرها طراحی نورپردازی بخش خارجی ساده‌ تر خواهد بود. به دلیل ماهیت خطی این نوع نورپردازی، می‌ توان به سادگی اشکال هندسی و طرح‌‌ های زیبایی ایجاد کرد.
 • وال واشرها حرارتی تولید نمی‌ کنند. این مورد برای کسانی که طرفدار پر و پا قرص محیط زیست هستند بسیار مهم است. زیرا در این حالت خبری از تولید گرما نیست. این مورد خود تاثیر مستقیمی روی عمر و دوام لامپ‌ ها نیز دارد.
 • وال واشرها قابلیتی دارند که به کمک آن می‌ توانید به سادگی رنگ‌ ها را عوض کرده و حتی نورها را به میل خود در طول شب عوض کنید. به کمک کنترلی که در مدار لامپ‌ها وجود دارد، این امکان برای شما فراهم شده که بسته به میل و علاقه خود از ترکیب رنگی مختلف استفاده کنید.

سخن آخر

بدون شک کمک گرفتن از یک شرکت متخصص که خود طراحی نورپردازی را انجام می‌ دهد، گزینه عالی خواهد بود. بنابراین شرکت توسعه افراز هوراد می‌ تواند انتخاب عالی برای تمام پیمانکاران و افرادی باشد که درصدد انتخاب نورپردازی برای نمای ساختمان هستند. انواع نورپردازی‌ ها به همراه طراحی کامل آن توسط این شرکت انجام شده و حتی می‌ توانید روی تیم حرفه‌ ای و متخصص شرکت جهت نورپردازی بخش‌ های داخلی نیز حساب کنید.

سوالات متداول

وال واشر چه نوع نورپردازی است؟

در این نوع نورپردازی از چراغ‎ های ال ای دی استفاده شده و دارای قابلیت تنظیم زاویه نور می‌ باشد.

وال واشر چه نوع نورپردازی ایجاد می‌ کند؟

وال واشر روشنایی خطی ایجاد می‌ کند.

نورپردازی وال واشر برای چه نوع ساختمان‌ هایی مناسب است؟

این نوع نورپردازی برای ساختمان‌ های نما رومی گزینه‌ ای بسیار مناسب می‌ باشد.

چرا نورپردازی وال واشر برای ساختمان‌ های نما رومی مناسب است؟

زیرا اجزای ستون، پنجره‌‌ ها و تراس‌‌ ها را بهتر به نمایش می‌ گذارد.

آیا نورپردازی وال واشر برای ساختمان‌ های تجاری مناسب است؟

بله؛ از این نوع نورپردازی در پل‌ ها، سازه‌‌ های تجاری و صنعتی و بناهای تاریخی، تونل‌‌ ها و انواع دیوارها استفاده می‌ شود.