انواع چراغ های نورپردازی نمای ساختمان

انواع چراغ های نورپردازی نمای ساختمان

پیشرفت صنعت ساختمان سازی و نورپردازی به ما این امکان را داده است که بتوانیم نمای ساختمان خود را به شکلی مدرن و خلاقانه طراحی کنیم. از سوی دیگر پیشرفت تکنولوژی در صنعت تولید تجهیزات نورپردازی باعث شده است که گزینه‌ های متنوعی برای نورپردازی ساختمان پیش روی ما باشد. اولین قدمی که می‌ تواند شما را در زمینه نورپردازی ساختمان راهنمایی کند، شناخت انواع محصولاتی است که در این عرصه کاربرد دارند. در ادامه این مطلب از سایت توسعه افزار هوراد قصد داریم با معرفی انواع چراغ‌ های نورپردازی نمای ساختمان و ارائه توضیحاتی در خصوص آنها، شما را با این تجهیزات بیشتر آشنا کنیم.

معرفی انواع چراغ‌ های نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان باعث می شود در شب جلوه خاصی به ساختمان‌ خود بدهید و به این شکل بتوانید توجه بینندگان را جلب نمایید. از سوی دیگر این موضوع می‌ تواند تاثیر زیادی روی ارزش نهایی ساختمان داشته باشد. ساختمان‌ ها با طراحی‌ های مختلف نیاز به تجهیزات نورپردازی متفاوتی دارند که بتوانند شاخصه‌ های اصلی بنا را برای ما در زمان تاریکی هوا برجسته کنند. از طرفی قرارگیری تجهیزات نورپردازی نمای ساختمان در شرایط جوی مختلف باعث می شود که مقاومت محصولات در برابر آب، گرد و غبار و سایر عوامل بیرونی برای ما از اهمیت بالایی برخوردار باشد. در بخش‌ های بعدی انواع چراغ‌ های نورپردازی نمای ساختمان که کاربرد بالایی دارند را خدمت شما معرفی می‌ کنیم.

معرفی انواع چراغ‌ های نورپردازی نمای ساختمان

لامپ‌ های LED در نورپردازی نمای ساختمان

یکی از جدیدترین انواع لامپ که در سال‌ های اخیر بسیار در بازار مورد توجه قرار گرفته اند، محصولات LED می‌ باشند. لامپ‌ های LED از نوع جامد می‌ باشند و در تجهیزات روشنایی مختلف از آنها استفاده می‌ کنند. شار نوری تولیدی بالا و مصرف پایین این محصولات باعث شده که استفاده فراوانی در نورپردازی نما داشته باشند. از سوی دیگر عمر بالای آنها کمک می‌ کند تا به صورت مداوم نیاز به تعویض یا تعمیر تجهیزات روشنایی به کار رفته در نمای ساختمان نداشته باشیم. طراحی‌ های متنوع که برای لامپ‌ های LED در نظر گرفته شده است امکان تولید شارپ نوری بالا و با مقادیر متنوع را به ما می‌ دهد. همچنین تنوع رنگی بالای این محصولات کمک می‌ کند تا بتوان طرح‌ های جذابی را برای نمای ساختمان به وجود آورد. در ادامه انواع چراغ‌ های نورپردازی ساختمان که در آنها از تکنولوژی LED استفاده شده است را مورد بررسی قرار می دهیم.

چراغ دفنی یا زمینی

یکی از انواع چراغ‌ های نورپردازی ساختمان که استفاده فراوانی دارد، چراغ دفنی می‌ باشد. همانطور که از نام این محصولات می توانید حدس بزنید آنها را درون زمین یا سطوح دیگر نصب می‌ کنند و از همین رو بدنه چراغ اصلا قابل مشاهده نیست. از این محصولات در شرایطی استفاده می‌ شود که بخواهید نور را با جهت و شدت یا رنگ خاصی به یک قسمت از نما بتابانید؛ از همین رو در روشن سازی اجسامی با ارتفاع زیاد مانند ستون‌ ها، درختان (در محوطه‌ ها و فضاهای باز) یا دیوارها استفاده می‌ شود.

این محصولات دارای رنگ‌ های مختلفی هستند که باعث می‌ شود بتوان با استفاده از آنها طرح‌ های زیبایی برای نمای ساختمان بوجود آورد. استفاده از سیستم‌ های دیجیتالی مخصوص کمک می کند تا بتوان طیف نور، مقدار نور، زمان خاموش یا روشن بودن و… را در خصوص این چراغ‌ ها کنترل کرد. مقاومت این محصولات در برابر شرایط جوی و فشار‌های فیزیکی بسیار بالاست، از همین رو به راحتی می توان از آنها در فضای باز استفاده کرد.

چراغ وال واشر

چراغ‌ های وال واشر در اصل از چند ال ای دی در کنار هم تشکیل شده‌ اند که وظیفه آنها تولید نور خطی است تا بتواند مسیر‌های مختلف را برای ما روشن کند. در شرایطی که قصد نورپردازی دیوارهای مرتفع را دارید، وال واشرها می‌ توانند گزینه‌ های بسیار خوبی برای شما باشند. این محصولات را در توان و اندازه‌ های مختلفی تولید می‌ کنند که بسته به محل استفاده و نوع کاربردی که مد نظر دارید، می‌ توانید آنها را انتخاب و خریداری کنید.

مورد مهمی که در این میان باید مد نظر داشته باشید این است که بسته به نوع متریال استفاده شده برای نما و طراحی در نظر گرفته شده باید سراغ انتخاب این محصولات رفت. به عنوان مثال در بدنه‌ های پل و ستون‌ ها می‌ توان از نمونه‌ های خاصی از این محصولات استفاده کرد که نور متوسطی دارند ولی توان آنها بالاست و وسعت روشنایی بیشتری را در اختیارتان خواهند گذاشت. در صورتی که قصد نورپردازی سوژه‌ ای بسیار بلند، مانند ستون‌ های یک خانه را داشته باشید، نیاز به لامپ هایی دارید که نوری متمرکز با قدرت پرتاب بالا دارند. نورپردازی متمرکز انجام شده با استفاده از این محصولات اجازه می دهد که بتوانید خلاقیت بیشتری به خرج دهید.

نورپردازی نمای ساختمان با چراغ لاین

چراغ‌ های لاین

یکی از انواع چراغ‌ های مناسب برای نورپردازی نمای ساختمان چراغ‌ های خطی یا چراغ‌ های لاین هستند. این محصولات که عموما از تکنولوژی LED استفاده می‌ کنند، اجازه می دهند که روند نورپردازی با ظرافت بالاتری انجام شود. ساختار خطی این محصولات باعث می‌ شود محیط مورد نظر شما منظم و زیبا به نظر برسد و از سوی دیگر طول بالای آنها امکان تامین روشنایی در مسیر‌های طولانی را می دهد. این محصولات دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از: “چراغ‌ های لاین روکار، چراغ‌ های لاین توکار، چراغ لاین آویز” بسته به مکان مورد نظر، شرایط نصب و.. می‌ توان سراغ نمونه‌ های مختلف این تجهیزات رفت و از آنها استفاده کرد.

چراغ‌ های جت لایت

این نمونه از چراغ‌ ها شباهت زیادی با نمونه‌ های وال واشر دارند، با این تفاوت که میزان پرتاب نور این محولات بسیار بالاتر است و از سوی دیگر امکان نورپردازی خطی و نقطه‌ ای را به ما خواهند داد. تفاوت اصلی این محصولات از نظر ساختار با نمونه‌ های وال واشر این است که شیشه روی این چراغ‌ ها به شکل یک عدسی است که شار نوری تولید شده توسط منابع نوری LED درون این محصولات را متمرکز کرده و به سمت خاصی هدایت می‌ کند. در ضمن شار نوری شدید این محصولات باعث می‌ شود که خط نور ایجاد شده توسط آنها بیشتر از سایر بخش‌ های تجهیزات روشنایی به چشم بیاید. از همین رو باید در زمان استفاده از آنها بسیار هوشمندانه عمل کنید تا به ظاهر ساختمان خود آسیب نزنید. در ضمن جهت نصب این محصولات معمولاً به صورت عمودی (از بالا به پایین یا بالعکس) است.

چراغ‌ های پروژکتور (نورافکن)

پروژکتورها یا نور افکن‌ های امروزی که در آنها از لامپ های LED در کنار هم استفاده شده است، می‌ توانند نوردهی بسیار بیشتری نسبت به نمونه‌ های قدیمی‌ تر داشته باشند. پروژکتورها در فضاهای باز و مکان‌هایی که قصد تامین روشنایی یک سطح وسیع و محوطه بزرگ را داشته باشیم )مانند نمای کاخ ها) مورد استفاده قرار می‌ گیرند. قدرت پخش نور بالای این تجهیزات کمک می‌ کند که روشنایی یکنواختی را در فضای مورد نظرمان داشته باشیم. البته باید در نظر داشت که هر کدام از پروژکتورها با توجه به نوع، طراحی و توان دسته بندی می‌ شوند، از همین رو برای شرایط مختلف باید حتما به این توجه داشته باشید که گزینه مناسب را انتخاب می‌ کنید. به عنوان مثال در یک استادیوم ورزشی نیاز به تعداد پروژکتور بالا با توان مناسب داریم، اما ممکن است در شرایطی که هدف ما صرفا روشن کردن یک بنر تبلیغاتی است سراغ محصولاتی برویم که توان کمتری دارند.

چراغ‌ های پروژکتور (نورافکن) نورپردازی نما

نکات مهم در زمینه نورپردازی نمای ساختمان

بعد از این که با انواع چراغ‌ های نورپردازی نما ساختمان آشنا شدید، نوبت به بررسی شرایط نصب اصولی این تجهیزات روشنایی در شرایط مختلف می رسد تا بهترین نتیجه را بگیرید. پارامترهای مختلفی را در این زمینه باید مدنظر قرار داد که در ادامه این موارد را با هم مورد بررسی قرار می‌ دهیم:

  • جهت و زاویه
    پروژکتورها و وال واشر‌ها معمولا دارای ساختاری هستند که به استفاده کنندگان اجازه می‌ دهد به راحتی بتوانند جهت و زاویه آنها را عوض کنند. نورپردازی در جهات مختلف روی این موضوع که نمای ساختمان چطور به نظر برسد، تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. معمولا قرار دادن این چراغ‌ ها در جهت عمودی باعث می‌ شود که ساختمان شما بلندتر و کشیده به نظر برسد. در ضمن زاویه قرار گیری این تجهیزات را معمولا به شکلی در نظر می‌ گیرند که بتوان با آنها 60 درصد از فضای بالا یا پایین آنها را روشن کرد.
  • ارتفاع نصب تجهیزات نورپردازی
    بسته به ارتفاع کل ساختمان، ارتفاع تجهیزاتی که در نمای آن استفاده می‌ شود متفاوت خواهد بود. اما این مقدار باید به نحوی انتخاب شود که دقیقا بخش‌ هایی از نما که اهمیت بیشتری برای ما دارند، در تاریکی شب به چشم بیایند.
  • فاصله قرار گیری تجهیزات روشنایی نسبت به یکدیگر
    فاصله قرارگیری تجهیزات روشنایی مختلف که برای نورپردازی نما مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسته به نوع تجهیزات روشنایی مورد نظر باید انتخاب شود. این کار کمک می کند که چراغ‌های مختلف محدوده روشنایی یکدیگر را پوشش دهند. رعایت این فاصله به شکل اصولی باعث می‌شود تعداد تجهیزات مورد نیاز کاهش پیدا کند و از سوی دیگر بتوانید به خوبی از سایه-روشن در نورپردازی نمای خانه خود استفاده کنید